İngiliz Arrival, Uber’e özel araç geliştirecek

0

Arrival ve Uber firmaları Birleşik Krallık, Avrupa Birliği ve Amerika’da stratejik birliktelik gerçekleştirmek için araştırmalar yapıyor.

İki şirkette teslimat araçlarının, “uygun fiyatlı, özel gayeli üretilmiş elektrikli araçlar” olacağını ve 2023 yılının dördüncü çeyreğinde üretime gireceğini açıkladı.

Uber, 2025’e kadar Londra’da, 2030’a kadar Kuzey Amerika ve Avrupa’da büsbütün elektrikli bir mobilite platformu olmayı planlıyor. Şirket, Londra’daki şoförlerinin 2025’e kadar elektrikli bir araca yükseltmelerine yardımcı olmak için 135 milyon pound’dan fazla para toplamış durumda.

Uber Kuzey ve Batı Avrupa Bölge Müdürü Jamie Heywood, “Bizim odaklandığımız bahis şoförlerimizi cesaretlendirerek Arrival ile birlikte attığımız elektrikli araç adımını daha verimli hale getirmek.” dedi.

Arrival’ın üreteceği araçların Uber şoförlerinin yüksek temposuna dayanması gerekecek. Ortalama bir arç yılda 12 bin km yol yaparken Uber araçları 50 bin km ortalamaya sahip. Şirketler, Arrival’ın “yolcuların birinci sınıf bir tecrübe yaşamalarını sağlarken, öbür yandan da şoför konforu, güvenliği ve rahatlığına öncelik vereceğini” söyledi.

Arrival, mart ayında özel maksatlı bir satın alma şirketi (SPAC) ile yollarını kesiştirerek halka açıldı. Teşebbüs şimdiye kadar elektrikli kamyonetler ve otobüsler konusunda uzmanlaştı. Ayrıyeten firma United Parcel Service Inc. (UPS.N) için 10 bin adet kamyonet de üretecek.

Evvelce Uber’de müdür olan Arrival Kıdemli Lider Yardımcısı Tom Elvidge yaptığı açıklamada, “UPS ile şahane bir paydaşlığımız var, Uber ile de bunu tekrarlamayı umuyoruz.” dedi.

Kaynak: Sözcü

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.