Immobilizer nedir, ne demek? Immobilizer arızası belirtileri nelerdir?

0 43

Otomobiller günlük yaşamımızın hemen her anında yer alan en önemli araçlardan birisidir. İşe, tatile giderken, yük taşımada ve daha pek çok yere ulaşım sağlarken bizlere oldukça kolaylık sağlarlar. Yüksek meblağlarda para ödenerek sahip olunan otomobiller sahipleri için oldukça değerlidir ve oto hırsızlığı ise onları en çok düşündüren olaylardan birisidir. Bu bağlamda araç sahiplerinin içini ferahlatan bir büyük ve önemli buluş olan Immobilizer sistemi sayesinde otomobiller çalınmaya karşı daha güvenli bir durumda. Düz kontak olarak tabir edilen motor çalıştırma yöntemi Immobilizer sayesinde imkansız hale gelerek, sabah uyandığınızda kötü bir sürprizle karşılaşmanıza engel oluyor. Öte yandan bu önemli sisteme ilişkin detayları öğrenmek ya da aracındaki sistemin arıza yapıp yapmadığını anlamak isteyenler Immobilizer nedir? ile Immobilizer arızası belirtileri nelerdir? sorularının cevaplarına ilişkin araştırmalarına devam ediyor. İşte tüm detaylar…

IMMOBILIZER NEDİR? IMMOBILIZER ARIZASI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Immobilizer sistemi yer aldığı otomobillerde marş sistemine (kontak) yerleştirilen elektronik bir devreden oluşmaktadır. Bu elektronik teknolojik sistem 2 parçadan oluşmaktadır. İlki aracın çalıştırma yani kontak anahtarının takıldığı kısımda diğeri ise otomobilin çalıştırılmasında kullanılan anahtar içerisinde yer almaktadır. Bu bağlamda bu sistemin bulunduğu otomobilde bu 2 ayrı parça bir araya gelmeden marş basılamaz ve motor çalıştırılamaz. Bundan dolayı Immobilizer sistemi bulunan otomobillerde düz kontak adıyla bilinen yöntemle motor çalıştırılamaz ve böylelikle söz konusu otomobilin çalınması önlenmiş olur.

Immobilizer pek çok otomobil markasınca kontak anahtarına dahil ediliyor olsa da farklı teknik ve yöntemler kullanan otomobil firmaları nda mevcut. Buna bir örnek verilecek olursa Citroen marka araçların bazılarında immobilizer sistemi kontak anahtarına yerleştirilmeden şifre girişi yapılmasına olanak sağlayan bir klavyeyle donatılmıştır. Böylece motordaki elektronik kilidin açılması ve motorun çalışması için belirlenen şifrenin girilmesi gerekmektedir.

Daha fazla mesaj

İmmobilizer sisteminin kilit yapısı ve kilitlediği araç sistemi de markadan markaya ve modelden modele farklılık göstermektedir. Kimi otomobil markalarında immobilizer sitemi otomobile gaz veren sistemi ya da ateşleme sistemini kilitlerken kimileriyse her ikisini de kilitlemektedir.

IMMOBILIZER ARIZASI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Immobilizer sistemi aracın kontak anahtarının sıvıyla teması, yere sert düşürme yada kullanım ömrünü tamamlaması sebepleriyle sistem arızası çıkarabilir.

kaynak:sabah.com.tr

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi