İkinci el araçlarda kapora tuzağı

0 63

İkinci el araç pazarında yaşanan dolandırıcılık olayları son vakitlerde artmış durumda. Bilhassa yüksek fiyatları fırsat bilen berbat niyetli bireyler, çeşitli metotlarla paraları toplayıp ortadan kayboluyor.

Dolandırıcılar, piyasa kıymetinin çok altında bir fiyatla aracı internette ilana çıkarıyor. Düşük fiyatı gören vatandaşlar çabucak irtibata geçiyor, lakin satıcı muhakkak bir ölçü kapora istiyor.

Alıcı kaporayı hesaba yatırdıktan sonra ise hem araç hem de satıcı ortadan kayboluyor. Hatta birtakım dolandırıcılar, gerçekte hiç var olmayan aracı internette satışa çıkararak tıpkı tekniği uyguluyor.

SON OLAY MERSİN’DE YAŞANDI

Mersin’de yaşayan Serkan Kıyı isimli vatandaş, 2014 model Volkswagen marka aracını Türkiye’nin alanında önde gelen ilan sitelerinden birinde satışa çıkardı.

Aracına 169 bin TL fiyat biçen Kıyı, birebir model ve yıl bandında araç arayışı içerisinde olan bir vatandaştan gelen telefonla şoke oldu.

Aracının tıpkı fotoğraflar ve açıklama ile piyasa fiyatının 24 bin TL altına yani 145 bin TL’ye satışa çıkarıldığını öğrenen Kıyı, ilandaki numarayı bir tanıdığına arattı.

KABAHAT DUYURUSUNDA BULUNACAK

Dolandırıcılar ile yapılan görüşmeyi kayda alan Kıyı, ilanın düzmece olduğunu site idaresi ile paylaşarak kaldırtırken, görsellerin üzerinde logo olmasına karşın geçersiz ilana onay verilmesine ise reaksiyon gösterdi.

Kıyı, dolandırıcılar ile yapılan görüşmenin ses kaydı ile savcılığa kabahat duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor.

“T.C. KİMLİK KURAL OLMALI”

Her önüne gelenin ikinci el araç ticareti yapmaması ve daldaki kayıt dışılığın sona erdirilmesi için İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği yetkilileri ikinci el araç ilanlarına yönelik TC kimlik numarası zaruriliği getirilmesini öneriyor.

Kaynak: Ensonhaber

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi