İkinci el araç pazarı durma noktasına geldi

0 64

2020 yılında, otomotiv bölümünde bilhassa 2. el piyasasında son 5 yılın rekoru kırılırken, son aylarda kısıtlamaların da artmasıyla sakinlik başladı.

Artan taleple kimi ikinci el arabaların sıfır kıymetinden bile değerliye satıldığı görüldü.

Oto galeri işletme sahibi Durmuş Altuntaş, araç piyasasındaki son durumu değerlendirirken “üretimde yaşanan tedarik derdinin satışları etkileyecek mi” sorusunu yanıtladı.

“İNSANLARIN ALIM GÜCÜ AZALDI”

Altuntaş açıklamasında, “Son 1 sene içerisinde geçen sene, fiyatlar ve alım satım konusunda işler hareketliydi. Kısıtlamalar da tesir etmemişti. Fakat bu sene banka faiz kredi oranlarının yüksek olması, kısıtlamanın fazla olması insanların biraz alım gücünü azalttı.

Zira arabayı alsa hafta sonu bir yere gidemeyecek, akşam 7’den sonra dışarı çıkamayacak. Beşerler biraz da parasını, haberlerde gündemde olan kripto para, borsaya yatırdığından ötürü otomobil bölümü biraz yavaşladı. 1-2 aydır hareketlenme vardı tekrar bu Mayıs ayındaki kapanmadan ötürü piyasa yavaşladı.” dedi.

“İkinci el piyasası araç almak isteyenler için yanlışsız vakit mı?” sorusunu da yanıtlayan Durmuş Altuntaş, “Şu an 2. el araç almak için gerçek vakit. Haziran – temmuz üzere fiyatlar eski duruma gelecek. Daima artış gösterecektir. En son Süveyş kanalındaki tıkanmadan ötürü üretim durdu.

“YÜKSELEN FİYATLAR GERİ GELMEDİ”

1 Haziran’da sıfır otomobil fiyatları olmasa da 2020, 2021 model otomobillerin, yeni model otomobillerin fiyatlarını biraz etkiledi. Türkiye’de fiyatlar yalnızca araçta değil, ne olursa olsun bu vakte kadar yükselen hiçbir şey geri gelmedi.

Her şeyin de bir dönemi var. Bu kapanmadan sonra mayıs – haziran üzere piyasa yine hareketlenir, 2020 yılındaki üzere olur. İnşallah hem alanlar hem satanlar, herkes mutlu olur.” sözlerini kullandı.

Kaynak: Ensonhaber

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi