İkinci el araç fiyatları tekrar yükselebilir

0 60

Geçtiğimiz yıl boyunca daima artan, lakin son aylarda sakin seyreden ikinci el araç fiyatları yine yükselişe geçebilir.

Bursa Oto Galericiler Odası Lideri Hakan Yanık, Türkiye’de geçen yıl mart ayında başlayan koronavirüs salgını nedeniyle insanların yatırımlarını ertelemesinin birçok dalı etkilediğini söyledi.

Salgın mazeretiyle, geçen sene ikinci el araç fiyatlarının yükselmesinin akabinde yıl başından itibaren piyasanın çok önemli duraklama devrine girdiğini vurgulayan Yanık, “Şu anda piyasada tam ikinci el araç alma vakti. İkinci el araç fiyatlarında insanların düşüş beklentisi var. Zira insanları o havaya sokmaya çalışıyorlar.

“CİDDİ DÜŞÜŞ OLMAZ”

İkinci elde önemli düşüş olmaz. Bizim düşüş yapabilmemiz için evvel sıfır araçların fiyatlarının düşmesi lazım. Son aylarda dolarda yaşanan düşüşlere karşın sıfır araçların fiyatlarında düşme olmadığı üzere daha çok arttı.

Zamlanan bir malın ikinci elinin ucuzlaması dünyanın hiçbir yerinde görülmüş şey değil. Araç alacaksanız çabucak alın. Gerçek yerden ve gerçek ekspertizlere göstererek alın. Paranızı satış süreci tamamlanmadan evvel karşı tarafa vermeyin.

“FİYAT DÜŞECEK DİYENLERE İNANMAYIN”

Fiyatlar düşecek diye söyleyenlere inanmayın. Zira bu işi temsil eden kişi ve kurumlar muhakkaktır. Sokaktan geçen bir insanın verdiği beyanat sizi yanıltır. Gün mal edinme günüdür.” tabirlerini kullandı.

Hakan Yanık, tüketicilere internette fiyat araştırması yapmalarını, galerileri ve oto pazarlarını gezerek araç satın almalarını önerdi.

Vatandaşların gereksinimlerini ertelememesi gerektiğine dikkati çeken Yanık, şu tabirleri kullandı:

“Şu anda ikinci el araba bölümü olağan seyrinde gidiyor ve yükselmeye meyilli gözüküyor. Biz galerici esnafı olarak yükselmeyi katiyen tasvip etmiyoruz. Zira en büyük ziyanı biz görüyoruz.

Örneğin, 30 bin liraya sattığımız tıpkı özellikteki arabayı daha sonra 40 bin liraya alıyoruz. Vatandaşlarımızın ziyan görmemesi için ticaretini bekletmeden bir an evvel yapmasını tavsiye ediyorum. Fiyatlarda düşme olacağını zannetmiyorum. Piyasanın gidişatı o tarafta.”

Kaynak: Ensonhaber

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi