İkinci el araç fiyatları artışa geçti

0 66

AA muhabirinin derlediği bilgilere nazaran, Türkiye ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında geçen ayki satışlar, şubat ayına kıyasla yüzde 48 artarak 182 bin 731 (ilandan büsbütün kaldırılan araçlar satılmış kabul edildiğinde) oldu.

Bu devirde ikinci el online satışlar içinde binek araçların hissesi yüzde 81, hafif ticari araçların hissesi yüzde 19 oldu. Geçen yılın mart ayında 152 bin 544 araç satılmıştı. Satışlarda Mart 2020’ye nazaran yaklaşık yüzde 20 artış görülürken, bu yılın birinci 3 aylık devriyle geçen yılın birebir periyodu kıyaslandığında ise satışlar yüzde 10 geriledi.

İlana çıkan araçların yüzde 54’ü satıldı

Geçen ay ikinci el online binek ve hafif ticari pazarında ilana çıkan araç adedi 2020’nin tıpkı devrine nazaran yüzde 105, bir evvelki aya nazaran de yüzde 11 artarak 335 bin 464 oldu. Martta ilana çıkan araçların yüzde 54’ü satıldı.

Elektrikli araba satışı 387 adet oldu

Türkiye ikinci el online binek ve hafif ticari pazarı motor tipine nazaran değerlendirildiğinde, martta en yüksek hissesi 125 bin 721 adet ve yüzde 63,80 hisseyle dizel arabalar aldı.

Dizel arabaları, 55 bin 228 adet ve yüzde 30,22 hisseyle akaryakıtlı, 1.342 adet ve yüzde 0,73 hisseyle otogazlı arabalar takip etti. Elektrikli arabaların hissesi 387 adetle yüzde 0,21 ve hibrit arabaların hissesi da 53 adetle yüzde 0,03 olarak belirlendi.

Satışlarda en fazla artış C-SUV segmentinde

Segment bazında ele alındığında, geçen ay pazarın önderi 60 bin 550 adetlik satış ve yüzde 41,1’lik hisseyle C segmenti oldu. C segmentinden sonra en fazla satış yüzde 22,3 hisse ve 32 bin 896 adetle B segmentinde kaydedildi.

Mart ayı segment bazında şubat ile kıyaslandığında satışlarda en fazla artış yüzde 67 ile C-SUV, yüzde 53’le C ve yüzde 52 ile de E segmentinde gerçekleşti.

Sene başından itibaren fiyatlarda yüzde 2,3’lük düşüş kaydedildi

Martta ilanlar üzerinden yapılan tahlile nazaran, ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında bir evvelki aya nazaran ortalama yüzde 0,4’lük fiyat düşüşü oldu. Sene başından itibaren fiyatlarda yüzde 2,3’lük düşüş kaydedildi.

İkinci el pazarında en çok satışı gerçekleşen birinci 28 markanın 200 modeline ilişkin 800 varyantın 15 farklı model yılındaki 43 bin 420 adet ilanının fiyat değişimleri incelenerek yapılan tahlile nazaran, en fazla fiyat düşüşü A, C-SUV ve C-Sedan segmentlerinde gerçekleşti.

Satılan araçların yaş kırılımlarına bakıldığında ise en çok 4 yaşındaki araçlar satıldı.

İnternetten kaldırıldığında “satış” olarak sınıflandırılıyor

Öte yandan, makine öğrenmesi, yapay zeka ve büyük bilginin birleşmesinden oluşan iş zekası seti Indicata, Türkiye’deki ikinci el online araç pazarını tarayarak günlük 450 binden fazla ikinci el araç verisini tahlil ediyor.

Rapordaki satış bilgileri, ikinci el ticareti yapan kurum ve kuruluşların online pazarda verdikleri ilan datalarına dayanırken, bu bilgilerin içinde kişisel araç ilanlarına ilişkin bilgiler bulunmuyor.

Online platformda ikinci el ticareti yapan kurumlar, iki sebeple satışa sundukları araçların ilanlarını geri çekiyor. Birincisi, değişen pazar şartlarına nazaran ilandaki araçların fiyatını revize ederek yine ilanı yayınlıyorlar. Bu ilanların yine ne vakit yayınlandığı da Indicata tarafından takip ediliyor.

İkinci olarak ise ticaret yapan kurum, aracını sattığı için ilandan çekiyor ve tekrar satışa sunacağı bir aracının ilanını yayınlıyor. Bu ikinci küme araç ilanları, yani ilandan büsbütün kaldırılan araçlar “satış” olarak kabul ediliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi