İkinci el araba alacaklar dikkat! Fiyatlar bu yıl…

0

Tam kapanma sürecinde sokağa çıkma kısıtlamalarından ötürü sıfır arabalarda olduğu üzere ikinci el arabalarda de alım-satımlar durmuştu.

17 günlük süreçte ikinci el araba galerileri kapılarına kilit vururken ellerindeki araçları satmak için telefonla dayanak vermeye devam etmişlerdi.

FİYATLARDA HAREKETLİLİK DEVAM EDİYOR

Sıfır araba fiyatlarındaki yükselişle birlikte ikinci el araba piyasasında da hareketlilik devam ediyor. Döviz kurlarındaki volatilite nedeniyle distribütörler fiyatları üst çekerken ikinci el arabalarda de yaz aylarının gelmesi, koronavirüs pandemisi nedeniyle izole seyahat etmek isteyenlerin sayısının artması bekleniyor.

SIFIR ARABA SONLU SAYIDA GELİYOR

Tüm dünyayı tesiri altına alan çip sorunu nedeniyle sıfır araba üretimleri durma noktasına geldi. Kimi markalar fabrikalarını kapatırken kimileri da hudutlu sayıda üretim yapıp bayilerine gönderiyor.

Hürriyet’ten Burak Taşçı’nın haberine nazaran çip tedariği meselesinin devam etmesi halinde fiyatlarda yükseliş beklentisi de oluştu.

NOTERLER AÇIKTI FAKAT EKSPERTİZLER KAPALIYDI

İstanbul Bağcılar’da galeri sahibi olan Cumhur Halıcı, tam kapanmada noterlerin hizmet verdiğini fakat galericilerin ekspertiz raporu alamaması nedeniyle araç satışı yapamadığını söyledi.

Halıcı “Tam kapanma sürecinde oto galeri sitemizde birkaç dükkan açıktı. Bir çok galeri sahibi dükkanını açmadı. Tam kapanmadan evvel de sakinlik vardı. Tam kapanma olmadan satışların hızlanacağını düşündük lakin gerçeğe dönüşmedi. Tam kapanma sürecinde telefonlarımız hiç çalmadı” dedi.

FİYATLAR ARTIYOR

Çip krizi ve döviz kurlarında oluşan hareketlilik nedeniyle sıfır arabalardaki fiyat artışının ikinci el arabalara de yansıdığını söyleyen Halıcı “Sıfır araba fiyatları arttıkça ikinci el arabalarda de fiyatlar artıyor. Biz sattığımız otomobil yerine yeni arabayı galerimize koymak için çabalıyoruz.

Fiyatların sakinleşmesi bizim için de vatandaş için de en yeterlisi lakin yükseliş trendi devam ediyor. Ama geçtiğimiz yıl üzere fiyatlarda süratli artışların olacağını düşünmüyorum.

Vatandaşlar ikinci elde orta sınıf araba tercih ediyor. 150-160-170 bin lira bandında olan arabaların satışı süratli gerçekleşiyor” açıklamasında bulundu.

SENETLİ SATIŞLARDA FAİZ BANKADAN DAHA DÜŞÜK

Taşıt kredi faizlerinin yüksek olduğunu ve vatandaşların yüksek maliyete katlanmak istemediğini belirten Halıcı “Vadeli satış yapan galericiler daha uygun faiz sunuyor.

Bir ölçüsünü peşin verip geri kalanı taksite bölüyorlar. Senetle satış yapılmış oluyor. Fakat bankaların uyguladığı vadecilerinkinden daha yüksek durumda” dedi.

31 TEMMUZ’A KADAR MÜDDET VERİLDİ

Kent içinde apartman altındaki, organize olmayan site dışında kalan galerilere ait olarak 31 Temmuz’a kadar müddet verildiğini açıklayan Halıcı kelamlarına şöyle devam etti:

“31 Temmuz’a kadar belediyeden müsaade aldılar. 31 Temmuz’a kadar ya bulundukları yeri kaidelere nazaran düzenleyecekler ya da kurallara uygun dükkana taşınacaklar. Kaideler sağlanmazsa cezai müeyyide uygulanması bekleniyor”

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.