Hyundai, yeni Elentra’yı tanıttı

0

30 yılda 250’den fazla ödül

Yeni ELANTRA’nın online basın toplantısında, açılış konuşmasını yapan Hyundai Assan Lideri Sangsu Kim, şunları söyledi. “Hyundai’nin dünya çapında en çok tercih edilen modeli olan ELANTRA, 30 yılda 250’den fazla ödül ve övgü aldı. Son nesil ise Ocak ayında kazandığı itibarlı “Kuzey Amerika Yılın Otomobili” ödülüyle, argümanlı olduğunu göstermeye başladı. ELANTRA, her kuşağıyla kendi segmentinde çıtaları yükselten ve çok sevilen bir model. Umarım Yeni ELANTRA, Türk halkı tarafından da sevilir ve dünya çapındaki milyonlarca keyifli ELANTRA şoförü üzere mirasını bu topraklarda da devam ettirir”.

Model atağının başlangıcı

Satışa sunulan yeni modelle ilgili görüşlerini lisana getiren Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel ise, “Sedan Ruhu, Cazibesini Buldu” sloganıyla satışa sunduğumuz Yeni ELANTRA ile birlikte model atağımızı bugün itibariyle başlatıyoruz. Maksadımız, Yeni ELANTRA ile sedan sınıfında fark yaratmak. Zira, klasik çizgilerden ve birbirine misal modellerden sıkılan müşterilerimize daha farklı duruş sergileyen, hem yürekli hem de çağdaş bir araba sunmanın tam vakti. Yalnızca ELANTRA değil, geriye arkaya satışa sunacağımız sıradışı ve estetik modellerimizle tezimizi artırıyoruz” dedi.

Hyundai’nin bugüne kadar en çok satılan modeli

Birinci kere 1990 yılında tanıtılan ve ardından satışa sunulan Hyundai ELANTRA, 30 yılda 15 milyon adetten fazla sattı. Bu kıymetli satış adetiyle birlikte, markanın en çok satılan ve birebir vakitte en tanınan modeli olan ELANTRA, yesyeni tasarım özellikleri ve ayrıştırıcı görünüşüyle epey dikkat alımlı bir araba haline geldi. Hyundai ELANTRA, artık de yedinci jenerasyonuyla tüm vakitlerin en güzeli olarak lanse ediliyor. Öncelikli olarak Amerika, Kore, Çin ve öbür Asya pazarları göz önünde bulundurularak hazırlanan aracın Türkiye’deki gayesi, daha sportif ve birebir vakitte farklı bir tasarım çizgisine sahip sedan araç isteyen ferdi müşterilere ulaşmak.

Agresif ve sportif bir tasarım

CN7 model kodlu Yeni ELANTRA, sıradışı hallere ve dokulara dayanan, Hyundai’nin Parametrik Dinamik ismini verdiği yeni tasarım kimliğini yansıtıyor. Otomotiv dünyasında tüm araçların neredeyse birbirine benzediği bir devirde daha agresif, daha sportif ve tıpkı vakitte daha farklı bir tasarım ideolojisi benimseyen Hyundai, böylece klâsik dizaynlardan sıkılan araba severlerin ilgisini çekmek istiyor. Bu bağlamda, pek alışılmadık sert sınırların yer aldığı otomobilde” Parametrik Dinamik” ismi verilen yenilikçi bir dizayn ideolojisi var. Bu ideoloji, dizaynın emeli ve tahlili ortasındaki ilgiyi birlikte tanımlayan ve kodlayan, algoritmik niyete dayanan bir süreç olarak lisana getiriliyor.

Tıpkı vakitte matematiksel kavramlara da dayanan bu özel tasarım, gelişmiş bir dijital tasarım teknolojisi. Parametrik Dinamik tasarımı basitçe tanımlamak için; tek bir noktada üç çizginin buluşması manasına geldiğini söylemek gerekiyor. Böylece, araç üzerinde üç ana sınır bulunurken, bilhassa kapılarda ve art çamurluklarda yer alan sert geçişler, aracın tüm dinamizmini ön plana çıkarıyor.

Bu tasarım lisanı, Yeni ELANTRA’da farklılık isteyenlerin tüm beklentilerini en bahadır halde karşılıyor. Bir öteki deyişle, geçtiği her yerde tüm bakışları üzerinde topluyor. Yenilikçi bir görünüme sahip olan araba, segmentindeki klâsik dizaynlardan farklı bir yapıda. Bu haliyle kullanıcısıyla ortasında güçlü bir bağ oluşturuyor. Geniş kademeli yeni tip ızgara ve entegre farlar, arabanın olduğundan daha geniş görünmesini sağlıyor. Ayrıyeten, tamponda yer alan rüzgar kanalları sayesinde sürtünme katsayısı da kıymetli ölçüde azaltılmış.

Bu sayede aerodinamizm artarken tıpkı vakitte yakıt iktisadı de elde ediliyor. Önden geriye yanlışsız uzanan sert geçişler ise tekrar ön kapılarda birleşmeye başlıyor. Art taraftaki uzunlamasına konumlandırılan stop lambalar ise sağ ve sol tarafta gövdeye hakikat uzanmaya başlıyor. Yandan bakıldığında Z formunda bir forma kavuşan art tasarım, bagaj kısmında da daha fazla yükleme alanı sunmaya yardımcı oluyor. Dört kapılı bir coupe havası sunan bu yeni tasarım, parlak siyah tampon difüzörüyle de şık görünüşünü destekliyor. Ayrıyeten, H formunu oluşturan LED art lambalar da bagaj kapağı boyunca uzanarak bilhassa gece sürüşlerde muazzam bir görsellik sunuyor.  

Hyundai mühendisleri ve dizayncıları, ELANTRA ‘yı dört kapılı bir coupe görünümüne dönüştürmek için altıncı jenerasyona nazaran daha uzun, daha alçak ve daha geniş bir form tercih ettiler. Yeni ELANTRA’nın toplam uzunluğu 30 mm ve dingil açıklığı da 22 mm artarken toplam genişlik ise 25 mm artırılmış. Yükseklik 10 mm alçalırken ön kaput ise neredeyse 50 mm geriye gerçek kaydırılmış. Bu küçük değişiklikler, aracın halini değerli ölçüde değiştirirken kabin içerisinde de tesirli olmuş.

Konforlu ve gösterişli iç yer

Şoför odaklı kokpit, sürüş hissiyatını ve heyecanını doruğa taşırken sadelikle gelen zariflik de bir öbür değerli öge olarak dikkat çekiyor. Yeni tip direksiyon simidi ve dijital ekrandan oluşan göstergeler de bu yapıyı destekliyor. Yeni estetik çizgiler, aracın iç yerinde da tüm tabuları yıkan bir seviyede karşımıza çıkıyor ve alışılagelmiş Hyundai modellerinden daha farklı bir ambiyans sergilemeye başlıyor. Yani dışarda olduğu üzere kokpitteki şıklık da ELANTRA’nın rakiplerinden daha cüretkar olmasını sağlıyor.

“Etkileyici koza” iç sistemi, sürücüyü bir uçak kokpiti üzere sarıyor. Alçak ve geniş çizgiler, kapıdan orta konsola kadar uzanıyor. Alçak ve geniş bu şekil, tıpkı vakitte arabaya geniş bir iç alan sağlıyor. Uyumlu bir formda birbirine bağlanmış 10,25 inçlik iki ekrandan oluşan geniş bilgi ekranı ve gösterge, arabanın fütüristik hissini artırıyor. Açılı dokunmatik ekran, şoförün görmesi ve denetim etmesi için son derece kullanışlı bir yere pozisyonlandırılmış. ELANTRA’nın şoför koltuğundayken arabası saatlerce kullanmak için hissedilmesi gereken tüm hisler, yeni estetik çizgilerle birleşiyor.

Hyundai tasarımcılarının bir başka gayesi; arabanın içindeyken şoförünü özel hissettirmek. Bu yüzden, şoför tarafı ile sağ yolcu koltuğu ortasında kokpite yanlışsız paralel uzanan bir tutamaç bulunuyor ve tüm kokpit büsbütün şoföre gerçek bir halde pozisyonlandırılmış.

Separatör özelliği bulunan bu tutamaç, araca premium bir izlenim de kazandırıyor. Ayrıyeten, büsbütün yeni tasarım eseri şık koltuklar da sportiflik düzeyini doruğa çıkarıyor. Bedeni saran yüksek kafalıklara sahip koltuklar, yarış yahut muhteşem spor arabalara gönderme yapıyor. Siyah, bej ve açık gri olmak üzere üç farklı renk seçeneği ile sunulan bu koltuklar, en üst donanım düzeyi Seçkine Plus’ta karşımıza deri olarak çıkıyor. Vites topuzu, elektronik park freni ve öbür butonlar da öbür Hyundai modellerinden daha farklı bir formda hazırlanmış.

Hyundai ELANTRA, tasarımı ve estetik iç yeriyle C sedan segmentinde fark yaratırken tıpkı vakitte ailelerin geniş bagaj gereksinimini da rahatlıkla karşılıyor. Bagaj hacmi, bir evvelki kuşağa nazaran 16 litre daha fazla alan sunarak tam 474 litreye çıkıyor. Art sıradaki diz uzaklığı de yeniden bir evvelki modele nazaran 58 mm daha fazla. Yani rahat bir seyahat için toplam 964 mm’lik bir kıymet sunuyor.

ELANTRA ile gelen yeni K3 platformu

Hyundai’nin üçüncü jenerasyon araç platformu, Yeni ELANTRA’nın genel dizaynını, güvenliğini, verimliliğini, gücünü ve sürüş performansını kıymetli ölçüde geliştiriyor. Yeni ELANTRA, K3 isimli platform sayesinde daha hafif ve daha düzgün bir yakıt iktisadına sahip. Bu platform tıpkı vakitte, mühendislerin daha çevik yol tutuşu için ELANTRA’nın tartı merkezini düşürmesine de imkan tanıyor. Mümkün bir çarpışma anında çok katmanlı bir yapıda olduğundan güvenliği de artırıyor. K3 platformu, rahatlıkla uzatılıp genişletilebiliyor. Böylelikle, başka segmentlerdeki modellerde de kullanım imkanı sunuyor. Estetik açıdan farklı bir duruş sergileyen ELANTRA’nın süspansiyon sistemi de konfora yönelik. Geliştirilmiş süspansiyon montaj yapısı sayesinde hem dinamizm hem de üst seviye sürüş konforu elde ediliyor.

Üstün sürüş keyfi

Hyundai ELANTRA’nın sürüş performans maksadı, kullanması heyecan verici ve eğlenceli bir araba olmak. Yeni platform ve çağdaş güç aktarma organlarını birleştirerek yansıları kıymetli ölçüde güzelleştiren mühendisler, arabanın şoförün kullanım üslubuna nazaran süratli bir halde cevap vermesine de imkan sağlamış.

Yeni ELANTRA, otoyolda ve kent içinde son derece sessiz ve sağlam bir sürüş özellikleri sunuyor. Ayrıyeten çevik sürüş dinamikleri, üç farklı sürüş moduyla değiştirilebilerek kullanıcısına farklı tecrübeler sunabiliyor.

Yakıt iktisadı ve varlıklı donanım seçenekleri

Hyundai ELANTRA, Türkiye’de birinci etapta tek motor seçeneğiyle satışa sunuluyor. Araç, 1.6 litre atmosferik beslemeli motora ve CVT şanzımana sahip. CVT’ye ek olarak, 6 ileri manuel şanzıman yalnızca Style donanım düzeyinde sunuluyor. Yakıt iktisadı ve optimum verimlilik vaad eden bu motor, 123 beygir gücünde. Üstten çift eksantrikli motor, çok noktadan enjeksiyonlu yakıt püskürtme sistemi (MPI) özelliğine sahip.

Türkiye’de “Style”, “Style Comfort”, “Smart”, “Elite” ve “Elite Plus” olmak üzere beş farklı donanım düzeyiyle satılan arabanın, teknolojik özellikleri de en az tasarımı kadar argümanlı. Dual LED farlar, LED gündüz sürüş farları, uzunlanmasına yerleştirilen H formundaki LED art lambalar, açılabilir tavan, 17 inç alüminyum alaşımlı jantlar, elektronik park freni, akıllı sürat sabitleyici, kablosuz şarj sistemi, yağmur sensörü, ön çarpışma ihtar sistemi, şeritte kalma ve takip ikaz sistemi ve 10.25 inç bilgi ekranı, Yeni ELANTRA’nın en kıymetli donanımlarını oluşturuyor.

Ayrıyeten, ELANTRA’da sunulan kablosuz Android Auto ve Apple Car Play özellikleri de 10.25 inçlik bilgi ekranıyla kombine irtibat özelliği sunuyor. Seçkine Plus donanım düzeyinde sunulan 8 hoparlörlü Bose ses sistemi de müzik tutkunu kullanıcıların en beğendiği özellik.

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.