Hyundai, son yılların en yeterli birinci çeyrek sonucunu açıkladı

0 59

Son aylarda yaşanan çip tedarik sıkıntıları nedeniyle birçok araba üreticisi güç günler geçiriyor.

Güney Koreli otomotiv üreticisi Hyundai ise, 2021’in birinci çeyreğinde rekor büyüme elde ettiğini duyurdu.

Şirketten yapılan açıklamada, ocak-mart periyodunda net kârda yüzde 187 artış yaşandığı ve bu sonucun son dört yılın en yüksek performansı olduğu kaydedildi.

Kümenin Kuzey Amerika’da satılan premium markası Genesis’in ve yüksek kârlılığa sahip SUV modellerin Hyundai’nin rekor kâr artışında büyük rolü olduğu belirtildi.

KRİZDEN FAZLA ETKİLENMEDİ

Öte yandan, Güney Koreli üreticinin çip krizi nedeniyle üretimlerin aksadığı periyotta 1.2 milyar dolarlık rekor kâr açıklaması da dikkat çekti. Hyundai’nin gelirleri ise tıpkı devirde 24.5 milyar dolar düzeyinde kayıtlara geçti.

Hyundai’nin Alman, Amerikan ve Japon rakipleri yılın birinci çeyreğini çip tedarikindeki zahmetler nedeniyle kayıplar ile geçirirken, markanın stoklarındaki çip ve yarı iletken kesimler sebebiyle yılın birinci 3 ayını kârlı geçirebildiği aktarılıyor.

Lakin, Hyundai’nin de bir mühlet evvel rakipleri ile tıpkı kahırları yaşamaya başladığı ve üretime kısa vakit aralığında 3 defa orta vererek elindeki çipleri en çok satan modelleri için sakladığı belirtildi.

Kaynak: Ensonhaber

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi