Honda Sistemi Kontrol Edin (Check The System) Uyarısı 2019

0

Check the system hatası çözümü 

Geçtiğimiz günlerde Honda Civic 2014 marka arabamı çalıştırdığımda motor arıza ışığının yandığını ve sönmediğini gördüm. Ekranda ihtar olarak Sistemi Hakimiyet Edin check the system hatası vardı. Bu ihtarı gördüğümde sarihçesi kaygılandım zira mesele minik bir mesele da olabilirdi, motorla alakalı büyük bir mesele da. Neticede motorla alakalı ehemmiyetli bir problem varsa taşıtı yürütmemek en yol olabilirdi.

Vasıta çalışırken kaputu açıp sesini dinledim. Anormal bir ses yoktu ve ayrıca gözüme bir terslik de çarpmadı. İnternette yaptığım araştırma sonucunda bu gidişatın benzin kapağıyla ilgili de olabileceğini bildim. Dün benzin almam da sualin bu güzergahta olabileceği mevzusunda olasılığı artırmış oldu. Vasıtanın motorunu kapattım. Benzin kapağını açtım ve sıkıcı tekerrür kapadım. Bir süre bekledikten sonra taşıtı çalıştırdım ve ihtar ışığının sönmüş olduğunu gördüm.

Honda Sistemi Kontrol Edin (Check The System) Uyarısı 2019
Honda Sistemi Kontrol Edin (Check The System) Uyarısı

Sonuç motor arıza ışığınız yanarsa ve Sistemi Hakimiyet Edin ihtarı alırsanız ilk yapacağınız şey benzin kapağının hakimiyet etmek olmalıdır. Benzin kapağı bütün olarak kapanmamış veya içerisinde bulunan sensör arızalanmış olabilir. Şayet bu sıkıcı kapatıp sınadıktan sonra mesele hala çözülmemiş ise vasıtada bir anormallik de hissetmemişseniz azami 50 kilometre süratle en yakın serviste taşıtınızı hakimiyet ettirin. Taşıttan anormal bir ses dinliyorsanız veya vasıtada bir anormallik hissediyorsanız vasıtanın motorunu kapatıp şipşak bir servisle bağlantıya geçmelisiniz. Taşıtınızın motorunu çalıştırmamakta verim var gerekirse çekici ile taşıtı en yakın servise götürmelisiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.