Honda, 2040 yılında yalnızca elektrikli araba satacak

0

Reuters’ta yer alan habere nazaran; Honda’nın yeni CEO’su Mibe, birinci basın toplantısında 2040 yılına kadar markanın tüm satışlarının elektrikli ve yakıt hücreli arabalardan oluşacağını hedeflediklerini açıkladı. Mibe, “Temelinde ‘tanktan tekerleğe’ karbonsuz amacın yer aldığı stratejimize karşı bir sorumluluğumuz olduğuna inanıyorum.” dedi.

Firmanın amacında 2030 yılına kadar satışların yüzde 40’ını elektrikli ve yakıt hücreli modellerin oluşması var. Bu oran 2035 yılında ise yüzde 80 düzeylerinde olacak. Bu satışlar markanın anavatanı haricinde Kuzey Amerika ve Çin pazarlarını da kapsıyor.

Honda elektrifikasyon stratejisini birinci kez Japonya Başbakanı Yoshihide Suga’nın Japonya’nın karbon sıfır stratejisi açıklamasından sonra gelmişti. Başbakan, ülkenin 2030 yılına kadar karbon salımını yüzde 46 düşüreceğini açıklamıştı.

Markanın yeni CEO’su, “”Hükümetin gayesi son derece sıkıntı olsa da Japonya 2050 yılında karbon nötr hale gelme açısından uygun bir maksada sahip. Honda’ya gelince bu gayesi tam olarak destekliyoruz. Tüm eforlarımızı maksada ulaşmak için harcamak istiyoruz.” dedi.

Mibe, Honda’nın gelecek 6 yıl içinde 46.3 milyar dolarlık ‘elektrikli otomobil’ stratejisine bütçe ayıracağını belirtti. Mibe ayrıyeten kendi liderliğinde otomotiv teknolojileri, elektrikli arabalar ve şoförsüz araçlar hakkında geliştirmeler olacaklarını da belirtti.

Kuzey Amerika’da Honda ve GM iki ortak olarak elektrikli arabalarda kullanılacak Ultium batarya tesisini 2024 yılında hayata geçirecek. Mibe, Japonya’da markanın KONUT ve FCV araç satışlarının toplam satışların yüzde 20’sini 2030 yılına kadar oluşturacağını ve 2035 yılında da yüzde 80’nini oluşturacağını açıkladı.

Kaynak: Sözcü

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.