Honda, 2040 yılında tüm modellerini elektrikli yapacak

0 54

Elektrikli otomobilllere geçiş için birçok marka şimdiden çalışmalar yürütüyor. Gelecekte eser gamını büsbütün elektrikli modellerden oluşturmayı hedefleyen üreticilerin sayısı artıyor.

Honda’nın yeni CEO’su Toshihiro Mibe,  birinci basın toplantısında 2040 yılına kadar markanın tüm satışlarının elektrikli ve yakıt hücreli arabalardan oluşacağını hedeflediklerini açıkladı. Mibe, “Temelinde ‘tanktan tekerleğe’ karbonsuz maksadın yer aldığı stratejimize karşı bir sorumluluğumuz olduğuna inanıyorum.” dedi.

BİRİNCİ AMAÇ 2030

Firmanın amacında 2030 yılına kadar satışların yüzde 40’ını elektrikli ve yakıt hücreli modellerin oluşması var.

Bu oran 2035 yılında ise yüzde 80 düzeylerinde olacak. Bu satışlar markanın anavatanı haricinde Kuzey Amerika ve Çin pazarlarını da kapsıyor.

46 MİLYAR DOLARLIK BÜTÇE AYIRACAK

Mibe, Honda’nın gelecek 6 yıl içinde 46.3 milyar dolarlık ‘elektrikli otomobil’ stratejisine bütçe ayıracağını belirtti.

Kuzey Amerika’da Honda ve GM iki ortak olarak elektrikli arabalarda kullanılacak Ultium batarya tesisini 2024 yılında hayata geçirecek.

Mibe, Japonya’da markanın KONUT ve FCV araç satışlarının toplam satışların yüzde 20’sini 2030 yılına kadar oluşturacağını ve 2035 yılında da yüzde 80’nini oluşturacağını söylüyor.

Kaynak: Ensonhaber

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi