Hibrit Otomobil Ne Demek?

0

Hibrit Otomobil Ne Demek?

Benzin sarfiyatını azaltmak amacı ile hibrit otomobiller, bulunur. Trafikte düşük hızlarda benzin motor yerine elektrik motoru kullanılan hibrit otomobiller, günümüzde dikkat çeken araç kategorisidir.Peki, hibrit otomobil ne demek?

HibritAracın Özelliği Nedir?

Hibrit otomobil ne demek diyenler için hibrit araçlarda belirli özellikler bulunur. Bu özellikler içerisinde ilk olarak, birden fazla enerji kaynağı kullanılan araçlar olduğunu söyleyebiliriz.

  • Aracı hareket ettirmek için benzin ya da dizel motor dışında, elektrikli motorda kullanılır.
  • Aracın daha az benzin yakması,hibrit otomobiller ile beraber hedeflenmektedir. Yalnızca yakıt kullanılarak geleneksel bilinen motorlara göre yakıt konusunda tasarruf sağlamak, bu araçlarla beraber amaçlanmaktadır.
  • Daha iyi yakıt verimliliği, hedeflenir.

HibritArabalar Nasıl Çalışır?

Hibrit araçlar, elektrikli ve benzinli motorun genel kombinasyonu ile beraber çalışma gerçekleştirir.

  • Aracın kalkış anında ve şehir içi trafiğine düşük hızda seyretmesi, elektrik motorunun çalışması ile beraber gerçekleşir.
  • Hızlanma ile birlikte benzinli motor göreve geçer. Yani araç en başta elektrikli motor ile çalışırken, aracın hızının artması ile beraber benzinli motor görevi elektrikli motordan alır.
  • Elektrikli motor ise yardımcı bir pozisyonda çalışma gösterir. Dönüşümlü bir çalışma sistemi mevcuttur. Yakıttan tasarruf etmeye yönelik yapılan çalışma sistemi kullanılır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.