Hibrit motorlu Fiat 500 Türkiye’de

0

Fiat’ın birinci olarak 4 Temmuz 1957 yılında, Torino’da ürettiği ikonik modeli Fiat 500’ün hibrit motor seçenekli versiyonları ülkemizde satışa sunuldu. Yeni Fiat 500, 2021 yılında da biçiminden ve sürüş keyfinden ödün vermeden, tasarımı, ömür tarzını, doğayı düşünen incelikli teknolojilerle daha ekonomik ve çevreci yeni hibrit motor ile buluşturuyor.

1.0 litrelik, 70 HP’lik hibrit motorlu Fiat 500; Cult, Dolcevita, Sport ve Dolcevita versiyonda sunulan cabrio gövde seçeneği ile farklı müşteri muhtaçlıklarını karşılamaya hazırlanıyor. Fiat 500, tasarım detaylarıyla ikonik modelin karakteristik özelliklerinin korurken, çağın ihtiyacı olarak çevreci ve ekonomik olduğunun altını çiziyor.

İkonik, teknolojik ve hibrit!

Fiat 500’de vazife yapan yeni jenerasyon, 3 silindirli atmosferik motor, 12V lityum iyon bataryası ile akaryakıtlı motor seçeneğine nazaran yüzde yirmilik yakıt tasarrufu sağlıyor. 6 ileri manuel şanzımanla kombine edilen yeni kuşak hibrit motor teknolojisi, CO2 emisyon düzeyinde de yüzde 21’e kadar düşüş sağlıyor. Fiat 500’ün 1.0 litrelik içten yanmalı motorunda, kalkış ve hızlanmalar sırasında bir kayış yardımıyla güç sağlanırken, yavaşlama ve/veya frenleme sırasında ise; aracın sahip olduğu hareket gücünden yararlanılarak, güç üretip, tekrar kullanılmak üzere 12 Volt’luk lityum bataryasında güç depolanıyor. Böylece 500, hem yakıt tasarrufu sağlıyor hem de emisyon ölçülerini azaltıp çevreyi gözetiyor.

Yeni Fiat 500, çağdaş teknolojinin tüm öğelerinden de yararlanıyor. Modelin giriş düzeyi olan Cult versiyonda, Led DRL, elektrikli gövde rengi yan aynalar, vintage gösterge, 15’inçlik alaşımlı jantlar ve projeksiyon tipi farlar bulunuyor. Ayrıyeten Bluetooth ve USB temasını destekleyen 5’inç dokunmatik ekran, 6 adet hoparlör ve sürat sınırlayıcı da Cult versiyonda standart olarak yer alıyor. Dolcevita versiyonda tüm bunlara ek olarak, cam tavan, ön ve art tamponda krom ayrıntılar, çamurluk üzerinde “Dolcevita” logosu bulunuyor. Kabinde ise dokunmatik ekranlı 7 inçlik AndroidAuto / Apple Car Play dayanaklı bilgi ve cümbüş sistemi, 7 inç TFT gösterge paneli ve otomatik klima, 16 inç alaşımlı janntlar, sis farları ve yağmur- karanlık sensörleri standart olarak sunuluyor.  Kullanıcılar, Apple CarPlay ve Android Auto dayanağı sayesinde şoför ellerini direksiyondan ve gözünü yoldan ayırmadan telefon görüşmelerini yapabiliyor, ileti alabiliyor yahut gönderebiliyor ve akıllı telefon üzerinden müzik dinleyebiliyor.

Yeni hibrit Fiat 500’un Sport versiyonunda ise 16 inç alaşımlı jantlar, spor direksiyon simidi, çamurluk üzerinde “Sport” logosu, otomatik klima, 7 inçlik Android Auto / Apple Car Play takviyeli bilgi ve cümbüş sistemi, yükseklik ayarlı şoför koltuğu 50/50 katlanır art koltuklar, sürat sınırlayıcı & cruise control bulunuyor. Kabin içinde ayrıyeten 7 inç TFT gösterge paneli ve denetim paneli yer alırken; Sport versiyonda; sis farları ve yağmur- karanlık ve art park sensörleri standart olarak sunuluyor. 

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.