Her 10 bireyden 6’sının hayali elektrikli araç

0

Elektrikli Araçlar ve Sürdürülebilirlik Raporu, son 3 yılda elektrikli araçlara rekor seviyede dayanak olduğunu gösterirken, yetersiz şarj altyapısının elektrikli araçların tercih edilmesinde en büyük mani olarak görüldüğünü de ortaya koydu. IPSOS’un hazırladığı rapora nazaran, iştirakçilerin yüzde 65’i artık sıfır emisyonlu elektrikli araç kullanacağını belirtirken, yüzde 44’ü bilhassa son 3 yılda elektrikli araçlara karşı tavrının olumlu tarafta değiştiğini söz etti. Araştırmada, tüm iştirakçilerin yüzde 61’i 5 yıl içinde yeni araç alması halinde tercihinin elektrikli araçlardan yana olacağını belirtti. Lakin, gelecek 5 yılda araç almayı planlayanların yüzde 57’si elektrikli araç almalarını önleyen ana sebep olarak satın alma fiyatını gösterirken, bu oranı yüzde 51 ile şarj imkanları, yüzde 34 ile menzilden duyulan telaş takip etti.

TÜRKİYE BİRİNCİ SIRADA

Araştırmanın ülkeler bazında sonuçları ele alındığında Türkiye’deki şoförlerin elektrikli araçlara olan ilgisi dikkatleri çekti. Türkiye’nin elektrikli araçlara olan tavrı son 3 yılda yüzde 69 oranında daha olumlu oldu. Ayrıyeten, elektrikli araç alma niyetiyle ilgili olarak Türkiye araştırmada birinci sırada ipi göğüsledi. Buna nazaran, Türkiye’deki şoförlerin yüzde 61’i elektrikli araç almak istediğini belirtirken, Türkiye’yi yüzde 51 ile İtalya, yüzde 49 ile Portekiz takip etti.

Araştırmada, Türkiye’deki şoförlerin elektrikli araç satın almama nedenlerinin başında ise yüzde 54 ile satın alma fiyatları geldi. Bunu yüzde 37 ile yetersiz şarj altyapısı, yüzde 26 ile menzil tasaları takip etti. Öte yandan Türkiye, 2030 yılı projeksiyonu kapsamında elektrikli araçlardan en umutlu olan iki ülkeden birisi de oldu. Portekiz’deki iştirakçilerin yüzde 77’si ile Türkiye’deki iştirakçilerin yüzde 73’ü 2030 yılında birden fazla yeni aracın elektrikli olacağına inandığını bildirdi.

HASSASİYET VAR

Raporda, iştirakçilerin yüzde 47’si düşük işletme maliyetleri nedeniyle elektrikli araçları tercih ettiğini, yüzde 46’sı düşük CO2 emisyonları nedeniyle tercihini elektrikliden yana kullandığını ve yüzde 33’ü ise elektrikli araç sahiplerine sunulan vergi indirimleri nedeniyle bu araçları tercih ettiğini bildirdi. Yani, düşük işletme maliyetleri, etraf hassasiyeti ve teşvikler elektrikli araçların tercih edilmesindeki birinci 3 neden olarak öne çıktı.

Bayanlar emisyon konusunda erkeklere nazaran daha şuurlu

Araştırmada şoförlerin yüzde 58’i, 2030 yılında yollardaki birden fazla aracın elektrikli yahut misal sıfır emisyonlu araçlardan oluşacağını varsayım ettiğini aktardı. Sadece yüzde 18’i bu görüşe katılmadığını bildirdi. Raporda, yüzde 34 ile genç şoförlerin ve yüzde 37 ile büyük kentlerde yaşayan şoförlerin elektrikli araca geçme mümkünlüğü en yüksek küme olduğu elde edilen öteki bulgular ortasında yer aldı. Ayrıyeten, bayanların yüzde 48’i elektrikli araca geçme nedeni olarak daha düşük CO2 emisyonlarını gösterirken, erkeklerde bu oran yalnızca yüzde 43 olarak gerçekleşti. Araştırmada iştirakçilerin elektrikli araçlarla ilgili 2030 yılı beklentileri de soruldu. Şoförlerin yüzde 58’i 2030 yılında yollardaki birçok aracın elektrikli yahut misal sıfır emisyonlu araçlardan oluşacağını varsayım ettiğini aktardı. Sırf yüzde 18’i bu görüşe katılmadığını bildirdi.

Kaynak: Sözcü

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.