GM ve LG Amerika’daki ikinci pil fabrikasını kuracak

0 65

Planlanan tesis 260 bin metrekare alanı kaplayacak ve açılış tarihi 2023 yılında olacak. 1300 bireye iş imkanı sağlayacak olan tesisin kapasitesi 24 gigawatt saat olarak belirtiliyor.

Tesisin kapasitesi, yılda 500.000’den fazla elektrikli araç için pil ekibi tedarik etmesini sağlayacak.

GM CEO’su Mary Barra, “Bizim büsbütün yeni Ultium batarya tesisimiz otomotivin elektrik dönüşümü için atılan kıymetli bir adımdır.” dedi.

Ulusal Araba Çalışanları, GM’ye davette bulundu ve bu fabrikada çalışacak olan çalışanların sendika tarafından temsil edilen emekçilerden oluşmasını istedi.

LG Chem, LG Energy Solution ünitesinin bu yıldan 2023’e kadar 933.5 milyon dolarlık yatırım yapacağını söyledi.

Reuters’ta yer alan habere nazaran birçok batarya üreticisi daha çok Çin ve Kore’yi tercih ederken; Tesla, Panasonic ile birlikte Amerika’da bir tesis kurdu ve buradaki batarya üretim yoğunluğunu eline aldı. GM ve LG’nin attığı bu yeni jenerasyon batarya üretim tesisi de Amerika’daki ikinci pil üretim tesisi olacak.

GM-LG’nin bu tesisinin çabucak yanında Cadillac’ın elektrikli crossover modelinin üretileceği yeni fabrikası açılacak. Bu tesiste üretilecek olan arabanın bataryalarının da yeni fabrikadan sağlanması hedefleniyor. Lakin gelecek yıl çalışmaya başlaması beklenen Lyriq modelinin üretileceği tesis için LG, bataryaları Kore’den tedarik edecek.

Cadillac’ın ikinci tam elektrikli crossover modelinin üretimi ise yeniden tıpkı tesiste 2024 yılında gerçekleşmesi bekleniyor.

GM, ekim ayında 2 milyar dolarlık bir yatırımı Spring Hill’deki tesise yapacağını açıklamıştı. Detroit merkezli araba üreticisi gelecek 5 içerisinde elektrikli araba ve otonom araç tekknolojileri için 27 milyar dolarlık yatırımlar yapacağını açıklamıştı.

Araştırma şirketi AutoForecast Solutions’a nazaran GM’nin 2025 yılına kadar beş Kuzey Amerika tesisinde EV’ler inşa etmesi bekleniyor.

Kaynak: Sözcü

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi