General Motors, çip krizi nedeniyle üretimi azaltmaya devam edecek

0 71

Küresel otomotiv endüstrisi, artan tüketici talebini karşılamak için çip ve elektronik kesim üreticilerine verdikleri siparişleri artırınca, son aylarda çip tedarik sıkıntıları yaşanıyor.

Başta ABD ve Japonya’da üretim yapan markalar olmak üzere, dünyanın birçok ülkesinde otomotiv üretimlerinde yetersiz çip tedariki nedeniyle kesintiler yaşanıyor.

ÜRETİMDEKİ SIKINTILAR DEVAM EDECEK

General Motors, çip tedarik problemleri nedeniyle ABD’de üretimini azaltmaya devam edeceğini bildirdi. General Motors yaptığı açıklamada, Indiana’daki Fort Wayne ve Michigan’daki Flint montaj fabrikalarında kimi vardiyaları iptal edecek.

GM, BİRTAKIM MODÜLLERDEN VAZGEÇMİŞTİ

Tedarik ezasından etkilenen birçok şirketten biri olan General Motors, pickup modellerinin bir kısmındaki mikroçip isteyen donanımları kaldıracak ve artık araçlarında bunlara yer vermeyecek.

GM’nin ürettiği birtakım pickup modelleri, elektronik aksamlarında yalnızca Faal Yakıt Sistemi teknolojisi kapsamında mikroçip kullanıyor. GM sözcülerinin sözlerine nazaran marka, üretime devam edebilmek ismine bu sistemi kullanmayacak.

2 MİLYAR DOLARLIK KAYIP BEKLİYOR

Global yarı iletken çip problemi nedeniyle kimi fabrikalardaki üretim kesintisini uzatan General Motors, çip tedarikinde yaşanan ıstıraplar nedeniyle, şirketin 2021 kârlılığında 2 milyar dolarlık kayıp bekliyor.

Kaynak: Ensonhaber

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi