Gelecek 10 yılda 10 milyar dolarlık yatırım yapacak

0

Firmanın kurusucu Lei Jun, 83 milyar dolarlık bir elektronik devi inşa etti. Çin’in en saygın iş başkanlarından biri olan Jun, Xiaomi’nin araba şirketinin de CEO’su olacak. Jun, bu yeni teşebbüsün hayatının “son büyük girişimcilik projesi” olduğunu söylüyor.

Firma, 12 milyar dolara yakın bir nakit rezervine sahip. Xiaomi’nin sahip olduğu akıllı telefon üretimi tedarik zinciri, başarılı bir şablon olarak firmaya katkı sağlıyor. Ayrıyeten bu sistemlerin akıllı araç yazılımlarıyla da birbirini tamamlayacağı belirtiliyor.

Xiaomi kurucusu elektrikli araçlara son yıllarda gelen bir hevesle eğilmiyor, Reuters’ta yer alan habere nazaran Lei’nin bir müddettir bu rotayı düşündüğüne dair ispatlar var. Daiwa’ya nazaran Xiaomi, son sekiz yılda ilgili teknoloji ve uzmanlıklara sahip 10 şirkete yatırım yaptı. Ayrıyeten, Çin medyasında çıkan haberlere nazaran bir dizi ilgili patent tescil ettirdi.

Tüketicilerin yeniden de telefonları, şık hava temizleyicileri ve pilav pişiricileriyle tanınan bir şirketten araba satın almak için güçlü bir pazarlamaya muhtaçlıkları olacak. Yol boyunca, şirket daha olgun ve sofistike araba üreticilerinin rekabeti ile karşı karşıya kalacak. Ayrıyeten bu yolda Huawei, Haier üzere potansiyel yeni rakiplerle de çaba edecekler.

Kaynak: Sözcü

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.