Fren Pedalı Neden Boşalır?

0 100

Hidrolik Frenlerde Fren Boşalması Sorunu!

Aracın hızlanma performansında daha kıymetli olanı aracın durma performansıdır. Bu nedenle fren teknolojisi büyük kıymet taşır. Hidrolik fren sistemleri ise bu hususta ulaşılan son nokta. Hidrolik fren teknolojisinde bir sıvı vasıtasıyla pedala uygulanan kuvvet frenlere ulaşır. Burada sıvıların sıkıştırılmaması aslından faydalanan bir teknoloji geliştirilmiştir.

Lakin kelam konusu sıvıların da bir kaynama noktası vardır. İşte fren pedalı boşalması durumu, tam da bununla alakalıdır. Fren pedalının boşalmasının nedenini ayrıntılı olarak açıklamak için evvel frenleme nasıl gerçekleşiyor konusunu özetleyelim:

Araçta Frenleme Nasıl Oluyor?

Hepimizin bildiği üzere fren pedalına basınca otomobil yavaşlıyor ve duruyor. Pekala art planda ne oluyor da tek bir pedal hareketi ile bu süreç sağlanıyor? Pedala basınca ana silindire uygulanan baskı hidrolik sıvının dört tekerdeki dört silindire ulaşıp sıkıştırması ile sonuçlanıyor.

Burada fren kaliperi balatayı ve balata da diskleri sıkıştırarak frenlemeyi sağlıyor. Hasebiyle sağlıklı frenleme için bu modüllerin hepsi kıymetli. Ancak fren pedalı boşalması konusunda öne çıkan modül fren hidrolik sıvısı. Pekala, fren hidrolik sıvısı nedir?

Fren Hidrolik Sıvısı Nedir?

Hidrolik frenlerde frenlemeyi sağlayan sıvıya fren hidroliği sıvısı deniyor. Bu sıvı, akışkanlığı az ve kaynama noktası yüksek özel bir sıvıdır.

Daha fazla mesaj

Fren hidroliğindeki sıvı, buharlaşmayan özel bir yapıdadır. Bu nedenle herhangi bir sıvı bu amaçla kullanılmaz. Fren hidrolik sıvısı tercihinde de kaynama noktasına bakılması önerilir. Çünkü kaynama noktası ne kadar yüksekse o kadar iyidir.

Fren Pedalı Neden Boşalır?

Araçta frenlemenin nasıl gerçekleştiğini ve fren hidroliğinin ne olduğunu açıkladıktan sonra temel sorumuz olan fren pedalı neden boşalır konusuna dönelim…

Frene bastığınızda pedal, hidrolik sıvısını değil içerdeki gazı sıkıştırırsa bir boşalma hissi oluşur. Bu durumda ya fren hidroliği eskimiştir ve değişmesi gerekiyordur ya da kullandığınız fren hidroliği kalitesi kâfi değildir. Pekala, fren hidroliği içinde gazın ne işi var?

Fren hidroliği sıcaklığı birtakım sürüşlerde bilhassa de yüksek süratte daima seyir halinde çok ısınır. Bu ısınmada sıvı içinde buharlaşma olabilir. Buharlaşma da gaz modüllerine neden olur. İşte bu durumda fren pedalına basıldığında fren hidroliği değil içerdeki gaz sıkışır. O vakit da fren pedalına basınca istenen fren yansısı alınamaz. İşte buna fren pedalı boşalması denir.

Peki, fren hidroliğindeki bu gaz oluşumunun nedeni nedir? Öteki bir deyişle fren neden boşalır? Yeterli fren reaksiyonu için fren hidroliğinin kalitesi ve yeni olması kıymetli. En güzel fren hidroliği sıvısını kullansanız bile yani kaliper konusunda en güzel fren hidroliğini tercih etseniz bile vakitle sıvının kaynama derecesi azalır. Yani vakitle daha düşük ısılarda da kaynamaya başlar. Bu da buharlaşmaya ve gaz oluşumuna neden olur. O denli ise belli aralıklarla fren hidroliği sıvısı yenilemek gereklidir.

Fren Sıvısı Biter mi / Fren Hidroliği Biter mi?

Fren hidroliği depo kapağı açılarak yapılan denetimde sıvı eksilmesi varsa sıvı azalmış demektir. Frene bastığınzıda tutmuyor üzere ise bu da hidrolik sıvısının azaldığına işaret edebilir. Azalan sıvının bıraktığı alanda gaz birikir ve üstte bahsettiğimiz üzere gaz birikimi de fren performansını olumsuz tesirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi