Ford, çip krizi nedeniyle üretimi yarı yarıya düşürecek

0 58

Koronavirüs salgınının tesiriyle otomotivde yaşanan tedarik meşakkati devam ediyor. Dünyada yaşanan tedarik krizi nedeniyle birçok marka fabrikalarda üretimi durdurma yahut yavaşlatma kararı almıştı.

2021 yılının birinci çeyreğinde 3.26 milyar dolar net kâr elde ettiğini açıklayan Ford da çip krizinden yara aldı.

Şirketten yapılan açıklamada, global çip tedarik problemleri nedeniyle üretimin yarı yarıya azalacağı sinyalleri verildi.

“ÖNÜMÜZDEKİ YILA KADAR SÜRECEK”

Ford’un Finans Direktörü John Lawler, ikinci çeyrekte çip kıtlığının en düşük düzeyde olması gerektiğini, lakin muhtemelen önümüzdeki yıla kadar bu külfetin belli oranlarda süreceğini söyledi.

Çip tedarikinde yaşanan bu kasvetin yılın ikinci yarıda biraz düzelecek olmasına karşın Ford, üretim planlarının olağanın yüzde 10 altında olacağını belirtti.

Ford ayrıyeten, kriz nedeniyle kimi çip modülleri olmayan yaklaşık 22 bin araç ürettiğini ve çipler mevcut olduğunda onların üretiminin tamamlanacağını söyledi.

Ford, tüm yıl vergi öncesi gelirinin çip kıtlığı nedeniyle 2,5 milyar dolarlık kesinti dahil olmak üzere 5,5 milyar ila 6,5 ​​milyar dolar ortasında olacağını iddia ediyor.

Ford, bilhassa en karlı pazarı olan Kuzey Amerika’daki yonga kıtlığından yararlandı. Düşük üretim, araçları daha bulunamaz hale getirdi ve marka, üretimi en çok satan F Serisi kamyonet üzere araçların daha yüksek kârlı versiyonlarına kaydırdığı için fiyatları yükseltti.

Kaynak: Ensonhaber

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi