Ford büyük kâr açıkladı fakat üretimi yüzde 50 azaltacak

0 58

Ford’un Finans Yöneticisi John Lawler, ikinci çeyrekte çip kıtlığının en düşük düzeyde olması gerektiğini, lakin muhtemelen önümüzdeki yıla kadar bu badirenin belli oranlarda süreceğini söyledi. Çip tedarikinde yaşanan bu sorunun yılın ikinci yarıda düzelecek olmasına karşın Ford, üretim planlarının olağanın yüzde 10 altında olacağını belirtti.

Şirket, üretim adedini evvelki iddia olan 200.000’den 400.000’e çıkarttı. Lakin yıl içinde 1.1 milyon araçlık fabrika üretimini kaybetmeyi bekliyor. Fakat şu ana kadar bu sorunlu süreç talebin yüksek olmasından ötürü daha büyük yararlar getirdi.

Autoblog’ta yer alan haberin devamında, neredeyse tüm araba üreticileri, geçen yıl corona virüsü nedeniyle araba fabrikaları kapandığında, yarı iletken üreticilerinin fabrikalarını daha kârlı tüketici-elektronik işlemcilerine geçirmelerinin neden olduğu çip kıtlığıyla çaba ediyor. Araba fabrikaları beklenenden daha süratli üretime geri gelirken, çip üreticileri fabrikalarını süratli bir halde otomotiv kalitesinde çiplere çevirmedi.

Farley birinci başta şirketin yıl içinde üretim kaybını telafi edebileceğini düşündüğünü söyledi. Fakat Japonya’da bir Renesas Electronics Corp. yonga dökümhanesinde Mart ayında çıkan bir yangın, işleri çok daha makus hale getirdi. Farley, Renesas’ın, Ford için dokuz üst seviye kesim üreticisi de dahil olmak üzere araba sanayisinin çiplerinin yaklaşık üçte ikisini tedarik ettiğini söyledi. Başka çip üreticilerinin daha fazla otomotiv çipi yapmak için tüketici elektroniğinden vaz geçmediğini söyledi.

Renesas, Temmuz ayında tam üretime dönmeyi hedefliyor.

Ford ayrıyeten, kıtlık nedeniyle birtakım bilgisayarları olmayan yaklaşık 22.000 araç ürettiğini ve çipler mevcut olduğunda onların üretiminin tamamlanacağını söyledi.

Lawler, elde edilen büyük kârı Ford’un şirketi daha zayıf hale getirmek için yıllardır sürdürdüğü yine yapılanmanın yanı sıra, dar envanterler nedeniyle araçlarının fiyatlarının yükselmesine bağladı.

Ford artık, tüm yıl vergi öncesi gelirinin, çip kıtlığı nedeniyle 2,5 milyar dolarlık kesinti dahil olmak üzere 5,5 milyar ila 6,5 ​​milyar dolar ortasında olacağını iddia ediyor.

Lawler Ayrıyeten, şirketin bir yıl evvelki birinci çeyreğe nazaran garanti maliyetlerini 400 milyon dolar düşürdüğünü söyledi. Ford’un birinci çeyrek karı, Ford’un elektrikli araç başlangıcı Rivian’a yaptığı yatırımın 902 milyon dolarlık nakit dışı yararını içeriyordu.

Ford, bilhassa en karlı pazarı olan Kuzey Amerika’daki yonga kıtlığından yararlandı. Düşük üretim, araçları daha kıt hale getirdi ve Ford, üretimi en çok satan F Serisi kamyonet üzere araçların daha yüksek kârlı versiyonlarına kaydırdığı için fiyatları yükseltti.

Kaynak: Sözcü

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi