Ferrari’nin birinci elektrikli modeli 2025’te geliyor

0 90

Tesla’nın öncülük ettiği elektrikli araba kesimi, son yıllarda yaşadığı önemli büyümelerle dikkat çekiyor. Birçok şirket, kendi elektrikli arabalarını piyasaya sürmek için birbirleriyle yarışırken, İtalyan lüks araba şirketi de pazarı yakından takip ediyor.

İtalyan marka, büsbütün elektrikli modellere geçmek için tez etmese de şu anda çalışmalar tüm süratiyle devam ediyor.

ELEKTRİKLİ FERRARI 2025’TE GELİYOR

Batarya teknolojisinin hudutlu olmasından ve uzun şarj müddetlerinden çekinen Ferrari’nin üreteceği birinci elektrikli modeli hakkında şimdi çok az şey biliyoruz. Lakin gelen bilgilere nazaran birinci elektrikli Ferrari, 2025 yılında yollarda olacak.

2020’nin başında internete düşen patent görselleri, markanın planları hakkında fikir sahibi olmamızı sağlamıştı.

Patente nazaran, büsbütün elektrik ve hibrit güç ünitelerini destekleyen araba dört motor ve dört tekerlekten çekiş tertibine sahipti.

Tekrar 2019’da yapılan bir açıklamada Ferrari, 2022’de yelpazesinin yüzde 60’ının hibrit olmasını istediğini de belirtmişti.

Ferrari ve Aston Martin üzere lüks ve düşük üretim hacmine sahip markalar için büsbütün elektrikli modellere geçmek biraz daha uzun sürecek. Fakat önümüzdeki yıllarda bu markalardan en az bir elektrikli araç karşımıza çıkacak.

2019 yılında tanıtılan SF90 Stradale, hibrit dayanağıyla markanın en güçlü arabası olarak gelmişti. Hacmi 4.0 litre olan V8 ile üç elektrik motorunu eşleyen Ferrari toplamda 1.024 bg (753 kW) güç elde etmişti. Safi elektrik menzili 21 km civarında olan SF90 Stradale’nin 0-100 km/h ivmelenmesi ise yalnızca 2,6 saniye sürüyordu.

Kaynak: Ensonhaber

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi