ESP nedir, nasıl çalışır? ESP ne işe yarar, arızası nasıl giderilir?

0 45

ESP son zamanlarda otomotiv alanının en önemli ve vazgeçilmez sistemlerinden biri haline geldi. Otomotiv alanı son yılların zarardan çok en çok kar elde edilen sağlayan alanlardan biri halini aldı. Dolayısıyla bu alanın bazı sistemleri iyi bilinmeli.

 

ESP NEDİR?

ESP son yıllarda çok merak edilir hale geldi. Yalnız ESP çok kolay bir sistem değildir. Birden çok parçacığı vardır. Biz bu yazımızda bu parçacıkları tek tek açıklayacağız. Peki ESP nedir?

ESP’nin en önemli parçalarından biri olan yanal hız algılayıcıları aracın hareket halinde iken doğrultu şeklinde sapma şekillerini ve yanal hızının hangi seviyede olduğunu belirleyerek ESP sistemine haber vermeye yarayan algılayıcılardır.

ABS Hidroliği ve Fren Basıncı Algılayıcısı: Arabanın birden fren yapması olayında aracın tekerlerine uygulanan basınç çokluğunu haber alan ve bu sayede tekerin tamamen kilitlenmesine yardımcı olan parçadır.

Daha fazla mesaj

Teker Hız Algılayıcıları: Araçta var olan tekerlerin hızını ayrı ayrı ölçmeye yarayan haber alan algılayıcı olarak isimlendirilir.

Direksiyon Açısı Algılayıcısı: Araç sürücüsünün gitmek istediği yönünün algılanmasında yardımcı olan parçalardır.

PEKİ BU SİSTEM DAHİLİNDE ESP NASIL ÇALIŞIR?

Araç sürücüsünün araçtan beklemiş olduğu ve aracın davranma biçimi devamlı olarak ESP tarafından kontrol halinde kalması sağlanır. Eğer bu oluşumlar arasında denge bozukluğu varsa ESP hemen olaya müdahale eder. ESP sürekli olarak arka planda aktif olarak beklemektedir. Kritik ve önemli bir olay yaşanması halinde olaya faal şekilde girmek için hazırdır. İşte bu da ESP ne işe yarar sorusunun cevabı olarak alınabilir.

kaynak:sabah.com.tr

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi