En süratli Hyundai Kona tanıtıldı

0 61

Hyundai Kona N modeliyle B-SUV segmentinde istikrarları değiştirmeyi hedefliyor. Markanın bu modeli sahip olduğu teknik özellikleriyle segmentinin en süratli modeli pozisyonunda.

Kona N, yüksek performanslı N serisinin en son üyesi değil, tıpkı vakitte bir SUV gövde tipine sahip birinci N modeli. Hatta, çok istikametli kullanma özellikleri, hızlanma, çeviklik ve yarış pistlerine uygun gövde kitiyle performans seven kullanıcıların ilgi alanına giren seçkin SUV modellerden biri.

KONA N, yeni jenerasyon 8 ileri, ıslak tip çift kavramalı bir şanzımana (N DCT) sahip. 2.0 lt turboşarjlı GDI motordan aldığı gücü araç, N DCT şanzımanla lastiklere iletiyor ve arabanın dişli oranları da bu versiyon için özel olarak geliştirilmiş. Hyundai’nin kendi bünyesinde geliştirdiği bu 8 ileri ıslak tip çift kavramalı şanzıman, yüksek performanslı motorun yansılarını anında karşılarken birebir vakitte yüksek torka karşı da epey sağlam. Daha süratli vites değiştirme özelliğine sahip bu şanzıman, N Grin Shift (NGS), N Power Shift (NPS) ve N Track Sense Shift (NTS) olmak üzere üç farklı sürüş modu sunuyor.

392 Nm azamî tork kapasitesine sahip olan bu ünite, N Grin Shift modunda, sürüş keyfini en üst seviyeye çıkarmak için güç çıkışı daha fazla veriliyor. Ayrıyeten, Kalkış Denetimi etkinleştirildiğinde 0-100 km/s ortasını 5.5 saniyede tamamlayabiliyor.

Kona N’in Elektronik Sonlu Kaymalı Diferansiyeli (E-LSD) bilhassa virajlarda ve pistlerdeki kesin dönüşlerde azamî sürüş keyfi sunuyor. Araba için özel olarak geliştirilen lastiklere sahip araçta ayrıyeten hafifletilmiş 19 inç N Racing jantlar dikkat çekiyor.

KONA N, Kalkış Denetimi (N Launch Control), Değişken Egzoz Sistemi ve en kıymetlisi N Grin Denetim Sistemi ile birlikte her türlü yol şartında tıpkı sürüş keyfini sunuyor. N Grin Denetim Sistemi, beş farklı sürüş modu ile eşleştirilerek yüksek seviyede özelleştirme sunuyor. Eco, Olağan, Sport, N ve Custom olarak belirlenen bu sürüş modları, motorun çalışma prensibini, stabilite denetimini (ESP), egzoz sesini ve direksiyon sertliğini seçilen moda nazaran ayarlayarak aracın karakterini anlık olarak değiştiriyor.

Arabanın içine göz attığınızda ise birçok Hyundai modelinde karşımıza çıkan 10,25 inç bilgi-eğlence ve dijital gösterge sisteminde N modu bulunuyor. Büsbütün dijitalleştirilmiş öğelerle aracın tüm ayarlarına buradan ulaşılıyor. Cins müddeti, G kuvveti, turbo basıncı, yağ sıcaklık ve kalkış denetimi üzere kıymetler, bu ekrandan takip edilebiliyor.

Kaynak: Sözcü

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi