En Sık Rastlanan Araç Arızaları Nelerdir?

0 86

Her çeşit araçta beklenmeyen çeşitli arızalar yaşanabilir ve bunun önüne geçmek de nizamlı araç bakımı ve tamiratından geçer. Araç arızalarında en hakikat aksiyonu almak için sık yaşanan arızaları bilmek ve belirtilere aşina olmak gerekir. Bu biçimde en gerçek otomobil arıza tahlilleri çarçabuk geliştirilebilir. Pekala araçlarda en çok görülen arıza çeşitleri nelerdir? İşte şoförlerin en çok karşılaştığı otomobil arızaları ve tamirleri:

Araba gösterge arızaları

Araçların ön panelinde yer alan ikaz lambaları, otomobilde yaşanan arızaların çarçabuk anlaşılabilmesini sağlayan yardımcı göstergeleri içerir. Sürücüyü uyararak kelam konusu araç modülüyle ilgili tedbir almasını sağlamak ve maksadını taşıyan göstergelerin manalarını âlâ bilmek kıymetlidir. Bu formda ilgili lamba yandığında kişi ne yapacağını bilir.

Bu göstergeler; ön ve art sis lambası açık ya da arızalı, uzun farlar, kısa farlar, sinyaller ve stop lambaları açık ya da arızalı, cam sıvısı düşük, direksiyon arızalı, fren, iç aydınlatma, park ve plaka lambalarından rastgele biri arızalı, akü arızalı ya da bitmiş, şarj dinamosu arızalı üzere manalara gelebilir. Bunun yanı sıra, yeniden bu göstergeler aracılığıyla motor, yakıt, yağ, enjeksiyon, süspansiyon, şanzıman, kapı, emniyet kemeri, lastik, hava yastığı ve bagaj üzere kısımlarla ilgili arızalar da anlaşılabilir.

Araba akü arızaları

Araçlarda sık yaşanan sıkıntıların başında akü arızaları gelir. Şayet marşa basıldığı halde araç geç çalışıyorsa bu ya akünün bittiği ya da arızalı olduğu manasına gelir. Kontağın çevrilmesi esnasında uzun mühlet ses geliyorsa akü bitiyor demektir.

Akü, genellikle araç çok uzun müddet çalıştırılmadığında ya da farlar açık unutulduğunda biter. Şayet akü yolda bittiyse, akü kollarıyla diğer bir araçtan akü desteği yapılabilir. Akü ile ilgili sıkıntılar yaşamamak ismine tertipli bakım yaptırmak ve gerektiğinde yeni bir akü taktırmak gerekir.

Klima arızaları

Araçlarda klimayla ilgili sıkıntılara da sık rastlanır. Bu arızaların başında klimanın soğutmaması ya da ısıtmaması sorunu gelir. Şayet klima çalıştığı halde soğutmuyorsa klima gazının eksildiği söylenebilir. Bir öbür neden de klima fanının bozulmuş olmasıdır ki her iki durumda da teknik servisten dayanak alınması gerekir.

Şayet klimayı çalıştıran tuşta tıkanma ya da bozulma olduysa klima daima çalışır halde kalabilir. Klimanın çalışmasını zora sokacak bir öteki durum da radyatörde birikmiş toz ve pisliklerdir. Bu nedenle sistemli klima bakımı ve radyatör paklığı yapmak gerekir.

Debriyaj arızaları

Daha fazla mesaj

Debriyajda da birtakım meselelere sık rastlanabilir. Bunların başında debriyaj sertliği gelir. Debriyaj çatalı ya da baskı şemsiyelerinin aşınması, debriyaj telinin kopması ya da paslanması üzere nedenlerden kaynaklanabilen bu sorun, debriyaj yağı kullanarak çözülebilir. Şayet debriyaj telini değiştirmek gerekiyorsa bir uzmandan yardım almak gerekir.

Bir başka sorun ise debriyaj balatasıyla ilgilidir. Debriyaj balatası ömrü araç kullanımına nazaran farklılık gösterir. Fren aralığında artış, debriyaj titremesi ya da fren balatasından ses gelmesi üzere sıkıntılar varsa bunlar debriyaj ömrünün bitmiş olabileceğine işarettir. Bu durumda servis dayanağıyla balatayı değiştirmek gerekir.

Motor arızaları

Araçlarda yaşanan motor arızalarının başında motorun çok ısınması ya da güç kaybetmesi gelir. Soğutma suyunun bitmesi, vantilatör kayışının kopması ya da radyatörde yaşanan tıkanıklıklar motorun çok ısınmasına neden olabilir. Bu durumda öncelikle motorun soğumasını beklemek, akabinde bir servisten dayanak almak gerekir.

Motorun güç kaybetmesi ise yakıt tüketiminin artmasına ve aracın çok sesli çalışmasına neden olur. Bu durumda da en doğrusu teknik servisten takviye almak ve gerekli denetimlerin yapılmasıdır.

Şanzıman arızaları

Vites geçişlerinde zorluk, en sık yaşanan şanzıman arızalarının başında gelir. Senkromeç arızasına da neden olabilecek bu cins geçiş zorlukları, senkromeçlerin değiştirilmesiyle giderilebilir. Şanzıman yağının bitmesinden kaynaklı vites geçişinde rahatsız edici ses de görülebilir.

Viteste kilitlenme nedenli vites değiştirememe ve şanzımanın yağ kaçırması da sık gözlenir. Son derece değerli meseleler olan şanzıman arızaları için uzman teknik gruplardan takviye almak kuraldır.

Aks arızaları

Yüksek torklardaki döndürme hareketini ileten makineler olarak tanımlanabilen akslarda yaşanan arızaların başında aks eğilmesi ve aks kırılmaları gelir. Hareket iletimi esnasında önemli oranda burulmalara maruz kalan aksın en hassas kısmı olan aks başlarında kırılma, aşınma ve eğilme oluşabilir.

Önden çekişli araçlarda aks keçesinin deforme olması da sık yaşanan bir öbür sıkıntıdır. Yağ kaçağına neden olabilecek bu sorun frenlerin ziyan görmesiyle sonuçlanabilir. Bu nedenle aks keçesinin kesinlikle değiştirilmesi gerekir. Aksı oluşturan kesimlerin sistemli bakımı bu muhtemel sıkıntıları yaşamamak ismine son derece kıymetlidir.

Araçlarda ikaz lambaları ve sinyallerle ilgili elektrik arızalarının yanı sıra kayış rulmanı, kömürler ve iç bobinlerle ilgili marş, şarj dinamosu arızaları da görülebilir. Aracın olağandan çok daha fazla yakıt tüketmesine neden olan fan müşürü arızaları da sık yaşanan fan arızaları ortasında yer alır. Bu da fan müşürünün değiştirilmesiyle ya da onarılmasıyla çözülebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi