EN SIK KARŞILAŞILAN OTOMOBİL ARIZALARI VE ÇÖZÜMLERİ

0

Araç Arıza İşaretleri Size Bir Şey Anlatıyor

Bir otomobilde ortalama olarak 20 adet motor arıza göstergesi bulunuyor. Pekala, bu arıza göstergelerinin ne manaya geldiğini hakikaten biliyor musunuz? Gelin, en değerli arıza göstergelerine bir göz atalım

En Önemlilerinden: Motor Arıza Lambası

Aracınızın motorunda bir sorun olduğuna dair sarı renkte yanan motor arıza lambası, katiyen görmezden gelmemeniz gereken önemli bir sinyal. Bu sinyalin arıza göstergeleri ortasında yanıp sönmesinin sebebinin ne olduğuna bir bakalım:

 • Aracınızın rutin denetimlerini aksatmanız,
 • Oksijen sensörünün, kıvılcım tellerinin ya da bujilerin değiştirilme vaktinin gelmesi,
 • Gaz kapağının gevşemesi,
 • Katalitik konvertörün değiştirilme vaktinin gelmesi, motor arıza lambasının yanmasına neden olabilir.

Bu mevzuyla ilgili yanlışsız bir arıza tespiti yapmak için aracınızı derhal bir servise götürmelisiniz. Aksi taktirde motor, aracın öteki kesimlerine ziyan vererek yüksek hararet yapıp akaryakıt tüketimini de artıracaktır.

Görmezden Gelmeyin: Motor Hararet Göstergesi

Sizin uygunluğunuzu isteyen göstergelerden biri de kırmızı renkteki motor hararet göstergesidir.

Aracınızın motor ısısının olağanın üzerinde seyretmesi sonucu bu göstergenin yanıp söndüğünü görebilirsiniz. Bu tıpkı vakitte bu göstergenin ibresinin 90’ı aştığı manasına da geliyor. Pekala, bu hararetin sebebi tam olarak ne olabilir?

 • Motorunuzun soğutma fanının arızalanması,
 • Soğutma sıvısının azalması,
 • Motor hararet müşürü denilen soğutma suyu sıcaklığını belirleyen modülün bozularak fanın devreye girmesini önlemesi,
 • Aracınızı zorlamanız ve yanlış vites kullanmanız, hararet göstergesinin yanmasına sebebiyet verebilir.
 • Arıza tespiti üstteki durumlardan rastgele birine karşılık geliyorsa motor arıza lambası çoktan devreye girmiş demektir. Pekala, hararetten kaynaklı bu oto arıza işaretleri ile karşılaştığınız vakit ne yapmalısınız?

Öncelikle aracı çabucak durdurup kaputu açarak motorun bir mühlet dinlenmesine müsaade verin. Motorun soğuduğundan emin olduktan sonra radyatörde rastgele bir su kaybı olup olmadığını denetim edin. Şayet varsa su ekleyin. Su düzeyi olağan ise kapsamlı bir denetim için sigorta şirketinizle, sigortanız yoksa yakındaki bir tamirciyle irtibata geçmenizde yarar var.

Lastiklerinizin Basınçlarına Dikkat!

Hepimizin de bildiği üzere lastikler otomobilin olmazsa olmazı. Bu yüzden lastiğinizi ilgilendiren arıza göstergeleri, en çok ciddiye almanız gereken araba arıza tespiti mevzularından olmalı. Sarı renkli bu ikaz lambasının yanma sebepleri; lastiklerinizin basıncının düşmesi ya da zincir takmanız gereken durumlarda zincir kullanmamanız olabilir.

Bu arıza işareti üzerine yapmanız gereken birinci şey, lastiklerinizi denetim etmek olmalı. Yakınınızda bir akaryakıt istasyonu varsa oraya gidip lastiklerinizin hava basıncını denetim etmelisiniz. Şayet yakında akaryakıt istasyonu yoksa yol servis hizmetini ya da sigorta şirketinizi arayarak yardım isteyebilirsiniz.

Motor Yağı Basıncı Dengesi Çok Önemli

Oto arıza işaretleri ortasında yer alan yağ basıncı göstergesi de tekrar hafife alınmaması gereken bir husus. Pekala, bu kırmızı göstergeyi harekete geçirecek ne olmuş olabilir? Mesela aracınızda yeteri kadar yağ kalmaması ya da aracınızdaki yağın motora sızması, bu duruma sebebiyet verebilir.

Saydığımız bu iki temel sebep, müdahale etmediğiniz taktirde yağın motorunuza büsbütün sızmasına ve öteki kesimlerin da önemli manada ziyan görmesine sebep olacaktır. Bu ikaz lambasını gördüğünüzde yapmanız gereken, derhal aracınızı park edip soğumaya bırakmanız ve yağ düzeyini denetim etmenizdir. Bu süreçten sonra da inançlı bir formda yağ desteği yapmak üzere servisinizi arayabilirsiniz.

Şarj Sistemi İkaz Lambası ile Aküye Dikkat!

Araçlarda kırmızı renkteki akü ikaz lambalarının yanması, akünün boşaldığı anlamına gelir. Akünün neden boşaldığına gelirsek:

 • Soğuk hava koşullarının motorunuzu savunmasız yakalaması,
 • Aracınızdaki klima ya da direksiyon, koltuk ısıtma sistemleri gibi elektrik üreten teknolojilerin enerjiyi sarf etmesi,
 • Çok sık olarak kısa mesafeli araç kullanımına başvurmanız,
 • Alternatörün akünüzü şarj etmemesi, akünün boşalma sebebi olarak gösterilebilir.

Akü ikaz lambaları yandığında ilk yapmanız gereken aküyü kullanan radyo, klima ve özel ısıtma gibi aküden güç alan sistemleri kapatmak olmalıdır. Eğer teknik bilginiz varsa bir başka araçtan akü aktarımı yapmak da sık başvurulan çözümlerden biri. Ancak siz yine de servisinize başvurabilir ve aracınızı bakıma götürebilirsiniz.

Güvenli Sürüşler İçin Fren Sistemine Özen Gösterin

Güvenli seyir için son derece önemli olan arıza göstergeleri arasında kırmızı renkli fren sistemi uyarı lambası yer alıyor. Bu gösterge aynı zamanda sürücülerin anlamını bilmekte zorlandığı işaretlerden. Fren ikaz lambasının yanmasına sebep olabilecek maddeleri;

 • Fren hidroliği, yani fren yağının minimum düzeyin de altına düşmesi,
 • Fren balatasının kalınlığının, fren diskine temas edecek şekilde minimum düzeyin altına düşmesi ,
 • Fren sisteminin aşırı hassas olması ve hatalı ikaz yönlendirmesi yapması

şeklinde sıralayabiliriz.

Hayati derecede önem taşıyan fren sistemiyle ilgili bu sorunlarla karşılaşıldığı zaman yeterli teknik yorumlama bilginiz varsa fren balataları ve fren diskleri arasındaki bağlantıyı kontrol etmek adına fren pedalına birkaç kez basabilir ve ikaz göstergesini, hala yanıp yanmadığına bakmak için kapatıp tekrar açabilirsiniz. Oto arızası bundan kaynaklı değilse fren balatasının kalınlığını ve aşınma riskine karşı ABS sisteminizi kontrol edebilirsiniz. Yine de ilk tavsiyemiz, aracınızı kapsamlı bir bakıma sokmanız.

Karmaşık gibi görünse de ufak ipuçlarıyla bir o kadar da anlaşılır bir yapıya sahip olan motorlu araçların dilinden daha iyi anladığınızda, kendinizin ve sevdiklerinizin yanı sıra karşınıza çıkacak olan yayalar için de daha güvenli bir sürüş sağlayabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.