En Popüler 10 Araba Modifikasyonu

0

Otomobil modifikasyonuna şu yahut bu formda başlamış ve bir otomobil modelinin gerçek ve kaliteli modifikasyonlarla hem estetik hem performans olarak ne kadar farklı yerlere gelebildiğini gören bir arabasever, bu tutkudan bir daha kopamaz. Bilhassa spor otomobil modellerinde –en lükslerinde değil elbette- sıklıkla yapılan ve bu sayede otomobilin hem performansını hem de estetiğini artıran en tanınan otomobil modifikasyonları ise şunlar:

Lastikler ve Jantlar

Lastikler ve Jantlar

Yüksek performanslı ince lastiklerin içindeki şık ve büyük –araba modelinin boyutuna nazaran en az 17 inç- krom jantlardan bahsediyoruz elbette. Dev jantlar ve onları saran ince lastikler, otomobil modifikasyonunda dış dizaynının tahminen de en kıymetli ögeleridir. Ancak siz siz olun, yalnızca şık olacak diye ucuza kaçmayın. Sonuçta yeni tekerleriniz şık görüneceği kadar sizi yolda tutan ve güvenliğinizi sağlayan ögelerin da ta kendileridir.

Hava Filtresi ve Egzoz

Hava Filtresi ve Egzoz

Motor içindeki hava akımını artırmak, motorun performansını da artırmak demektir. Bilhassa motor ne kadar büyük ve zamanı ne kadar yüksekse daha yüksek bir hava akımı ile kazanacağı güç de o kadar yüksek olur. Performans hava filtreleri ve performans egzozları, otomobil modifikasyonu yaparken bilhassa spor otomobil modellerinde sıklıkla kullanılır. Dizel partikül filtre sistemine sahip egzozlar her ne kadar motor gücünü bir ölçü düşürse de bunların yerine kullanılabilecek daha performans yüklü egzozlar otomobil modellerinin yasal bir biçimde muayenelerden geçmesini ve sokaklarda gezinmesini zorlaştırabilir.

Fren Diskleri

Fren Diskleri

Otomobil modifikasyonuna giren tüm otomobil modelleri fren diskleriyle tanışır. Fren disklerinde ise kalite ve boyut öbür her şeyden daha değerlidir. Daha büyük fren diskleri, fren yaptığınızda ortaya çıkacak ısının dağıtımını daha düzgün yapacağından hem daha güzel fren performansı verir hem de daha küçük ve ucuz seçeneklere nazaran çok daha uzun ömürlüdür.

Süspansiyon Yayları ve Denge Çubuğu

Süspansiyon Yayları ve Denge Çubuğu

Bilhassa performans odaklı yapılacak otomobil modifikasyonlarında süspansiyonlar da sıklıkla elden geçirilir. Arabayı yere yakınlaştırarak yol tutuşu artıran kısa yaylar aslında sandığınız kadar sağlıklı değildir. Şayet otomobil modifikasyonu yapacaksanız siz siz olun öbür yerlerde gördüğünüz otomobil modellerine aldanıp da süspansiyon yaylarınızı kestirmeyin. Yeterli ve kaliteli süspansiyon yayları hem şok emicidir hem de performansı ve sürüş kalitesini yükseltir. Yeniden iki süspansiyonu birbirine bağlayan bir istikrar çubuğu vasıtasıyla otomobilinizin viraj performansını da bir kademe yükseltebilirsiniz

Yarış Koltukları

Yarış Koltukları

Bir spor otomobil modelinin –veya rastgele bir otomobil modeli de olabilir- kokpitinde sürüş kalitesini ve kaliteyi yansıtan birinci öge katiyen koltuklardır. Üstelik bu sırf görsel hoşluk ve konfor hedefli değil birebir vakitte performansı da direkt etkileyen bir faktördür. Bedeninizi saran ve destekleyen kaliteli bir yarış koltuğunda otururken viraj almanın ne kadar daha kolay olduğunu fark ettiğinizde çok şaşıracaksınız!

Kililtli Difrensiyel

Kilitli Diferansiyel

Basitçe motor gücünün çekişte kullanılan tüm tekerlere eşit olarak aktarılmasını sağlayan kilitli diferansiyel, bir otomobil modelinin sağlıklı –ve yüksek performansta- çalışabilmesi için tahminen de en kıymetli kesimlerden biri. Otomobil modifikasyonu yaparken bulabileceğiniz en kaliteli kilitli diferansiyeli almak sizin için en düzgün tercih olacaktır. Kaliteli bir kilitli diferansiyelin, daha ucuz olanlarına kıyasla yol tutuşu, çekişi ve genel manada performansı ne kadar artırdığına inanamayacaksınız.

Motor Geliştirmeleri

Motor Geliştirmeleri

Otomobil modellerinin motorlarının sökülüp tekrar birleştirilmesini gerektiren ağır motor modifikasyonlarının başlıcaları olarak dengeleme, krank taşlama ve kriyojenik sertleştirme sayılabilir. Otomobil motorunun baştan aşağı yenilenmesini kapsayan bu tip otomobil modifikasyonları mutlaka kenarından köşesinden otomobil modifiyesine girmek isteyenlere yahut halihazırda kaliteli ve kıymetli bir spor otomobil modeline sahip olanlara nazaran değil.

Yakıt Sistemi Geliştirmeleri

Yakıt Sistemi Geliştirmeleri

Şayet otomobil modellerine halihazırda öteki motor modifikasyonları yapılmış ve yakıt tüketimi bir sorun haline gelmişse daha geniş enjektörler ve performans tipi yakıt pompaları bu sorunu giderebilir. Fakat daha yüksek bölümlü bir yakıt pompası şayet motorda gerekli yakıt basıncı artışı sağlanmadan takılırsa size rastgele bir yarar sağlamayacaktır. Öncelikle motora daha fazla yakıt akışı sağlanmalı ki gelen bu daha fazla ölçüdeki yakıt birinci başta saydığımız kesimler ile silindirlere yüksek verimli bir halde aktarılabilsin.

Çip Ayarı

Çip Ayarı

Motor beyninin zamanlama parametrelerini değiştirmek ve yakıt akışı, elektrik kesme vb. kısıtlamaların limitlerini tekrardan belirlemek motorun ve otomobilinizin performansını çok önemli biçimde artıracaktır. Bilhassa turbo motorlarda bu artış %30-40 düzeylerine kadar çıkabilir.

Gövde Kitleri

Gövde Kitleri

Performansı aerodinamik açıdan bir ölçü etkilese de temel özelliği estetik olan bir otomobil modifikasyonu düşünülürse akla birinci gelen muhakkak gövde kitleri olacaktır. Evet, gövde kitleri gövde boyunca oluşan hava akımını daha verimli bir hale getirebilir. Fakat bu otomobil modifikasyonu yapıldığında bir otomobil modelinin –bilhassa spor otomobil modellerinin– ne kadar daha sportif ve güçlü göründüğüne kimse itiraz edemez sanırız.
Araba modifikasyonu tutkunları tarafından en sık biçimde tercih edilen modifikasyonlar bir otomobil modelinin hem performansını hem de estetiğini önemli biçimde değiştirir. Şayet siz de bir modifiye tutkunuysanız favori otomobil modifikasyonunuzu bizimle yorumlarda paylaşmaktan çekinmeyin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.