En güzelinin de yeterlisi: Maserati MC20

0 70

İtalyan lüks araba üreticisi Maserati, elektrikli modeli MC20’yi geçtiğimiz yıl eylül ayında görücüye çıkarmıştı. Yeni arabaya yerleştirilen Nettuno isimli V6 motora, yepisyeni teknolojiler ve toplamda 3 versiyon (benzinli, elektrikli ve üstü açılır versiyon) eşlik ediyor.

“EN GÜZELİNİN DE İYİSİ” SEÇİLDİ

Otomotiv sanayisinin en değerli ve itibarlı tertiplerinden biri olarak kabul edilen Red Dot Tasarım Ödülleri’nin kazananları açıklandı. Buna nazaran, Maserati MC20, ‘Ürün Tasarımı’ kategorisinde En Uygunun de Yeterlisi (Best of the Best) mükafatına layık görüldü.

Maserati Üst Yöneticisi (CEO) Davide Grasso, “Misyonumuz, Maserati markasının yeni çağının başlangıcını simgeleyen ve gelecekte de övgüyle hatırlanacak bir araba geliştirmekti.

MC20 ile bunu başardığımıza inanıyorum. Maserati markası, yenilikçi ve benzersizdir. Yeni muhteşem spor arabamız MC20, tüm Maserati pahalarını bünyesinde barındırıyor ve marka tarihinde bir dönüm noktası olmayı sürdürüyor.” yorumunda bulundu.

MASERATI MC 20 NELER SUNUYOR

Rastgele bir elektrik dayanağı görmeyen benzinli MC20, İtalyan firmanın son 20 yılda kendi geliştirdiği birinci motor olan Nettuno’dan besleniyor.

Bu motor, çift turboya ve duble yanma prensibine sahip 3.0 litrelik V6 tam 630 bg (470 kW) güç, 729 Nm de tork üretebiliyor. 8 ileri çift kavramalı şanzımana eşli araç, 100 km/h sürate 2.9 saniyede ulaşabilirken azamî 323 km/s hıza çıkabiliyor.

Motor hariç tüm bu özellikler elektrikli versiyon için de geçerli, lakin Maserati şimdi aracın batarya kapasitesini ve performans datalarını açıklamadı. Yalnızca 100 km/h hıza 2.8 saniyede ulaşılacağı, 310 km/s azami hız ve WLTP’ye nazaran 323 km menzil doğrulandı.

Maserati MC20 standart olarak Maserati’nin yeni Intelligent Asisstant (MIA) ismi verilen sisteme sahip 10.3″ boyutlu multimedya ekranı ve tekrar birebir ölçüde dijital gösterge paneliyle geliyor.

Gelmiş geçmiş en kişiselleştirilebilir Maserati bilgi-eğlence sistemine sahip olduğu belirtilen MC20’de araç sahipleri akıllı telefonları ile servis tarihi, güvenlik özellikleri üzere birçok işleve da erişebilecek.

Öte yandan, Red Dot Tasarım Mükafatları 1955 yılından beri, dünyanın her yerinden estetik açıdan en heyecan verici, fonksiyonel ve yenilikçi eserleri kıymetlendirerek seçen, Almanya’daki Design Zentrum Nordrhein Westfalen tarafından düzenleniyor.

Her yıl düzenlenen Red Dot Tasarım Mükafatları, daima güncellenen kriterler ile eser ve marka tasarımı ve irtibat alanında global seviyede harikalığı ödüllendiriyor.

Kazananları dünyanın önde gelen dizayncı, akademisyenlerinin yer aldığı 50 bireyden oluşan heyetin kararı belirliyor. Heyet farklı kategorideki eserleri kıymetlendirerek, yılın kazananını seçiyor.

Kaynak: Ensonhaber

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi