Elektrikli arabalar 2027’de daha ucuz olacak

0

Finansal tahlil platformu BloombergNef’in iddialarına nazaran elektrikli arabalar ve kamyonetler, 2027 yılına kadar klasik ve fosil yakıtla çalışan araçlardan daha ucuz olacak. Birebir vakitte, pil üretiminin maliyetinin azalması ve hükümetlerin iklim değişikliğine yönelik daha sıkı emisyon düzenlemeleri, önümüzdeki yıllarda elektrikli araçlara olan talebin süratle artmasını sağlayacak.

AKARYAKITLI ARAÇLARI YAKALAYACAK

Uzmanlar, şu anda orta büyüklükte bir elektrikli arabanın vergi öncesi perakende fiyatını 33 bin 300 Euro (yaklaşık 334 bin 344 lira), akaryakıtlı emsal bir arabanın fiyatını ise 18 bin 600 Euro (yaklaşık 186 bin 750 lira) olarak baz aldı. Lakin, uzmanlar 2026 yılında her ikisinin de yaklaşık 19 bin Euro’ya (yaklaşık 190 bin 800 lira) mal olacağını ve ilerleyen yıllarda elektrikli araçların daha da ucuzlayacağını varsayım ediyor.

Pil üretim maliyetleri gerilemeye devam edecek

Elektrikli sedanlar ve SUV’lar üzere daha büyük araçlar, akaryakıtlı ve dizel modeller kadar ucuza üretilecek ve 2027 yılında bu araçlar, klâsik yakıtlarla çalışanlardan daha ucuz olacak. Daha evvel yatırım bankası UBS de elektrikli arabaların 2024 yılına kadar birebir maliyete sahip olacağını öngörmüştü. Lakin, uzmanlar, pillerin maliyetinin önümüzdeki yıllarda da düşmeye devam edeceği konusunda hemfikir.

Batarya, hibritlerin tahtını sallayacak

Avrupa’da daha pak ulaşım için kampanya yürüten Brüksel merkezli kâr maksadı gütmeyen bir kuruluş olan Transport & Environment tarafından yaptırılan çalışma, yeni pil fiyatlarının 2020 ile 2030 ortasında kilovatsaat (kWH) başına yüzde 58 gerileme ile 58 dolara düşeceğini öngörüyor.

Batarya maliyetlerinin kWh başına 100 doların altına düşürülmesi, büsbütün elektrikli araçların daha fazla kullanılmasına yönelik değerli bir adım olarak görülüyor ve bir bataryayı klâsik bir motorla birleştiren hibrit elektrikli araçların mali cazipliğini büyük ölçüde ortadan kaldıracağı tabir ediliyor.

Kaynak: Sözcü

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.