Elektrikli araba kullananlarının 5’te 1’i…

0

Scott Hardman ve Gil Tal tarafından Kaliforniya Üniversitesi, Davis CA, ABD Ulaşım Araştırmaları Enstitüsü için yapılan bir çalışma, 2012 ve 2018 yılları ortasında Kaliforniya’da uzun vadeli elektrikli araç sahipliği memnuniyetinin net bir fotoğrafını çiziyor.

Çalışmada, “Beş sorulu anketin sonuçlarına dayanarak, Kaliforniya’daki PEV yani tam elektrikli araçların satışlarındaki düşüş yüzde 20, plug-in hibrit elektrikli araçların ise yüzde 18. Bu eksilmelerin sebepleri ise, şarj istasyonlarına olan memnuniyetsizlikle, araçların meskende daha az verimli olarak şarj olması ve konutta 2. düzey (240 volt) şarj olmaması gösteriliyor.” diyor.

Çalışmadan elde edilen sonuçlar Plug-in hybrid ve tam elektrikli araçların geleceği için şarj altyapısının ne kadar değerli olduğunu ortaya koyuyor. Görünüşe nazaran eser ne kadar güzel olursa olsun, destekleyici bir altyapı yoksa birçok müşteri daha uygun bir şeye geri dönecek.

Çalışma, Amerika’daki şarj ağının kıymetli ölçüde büyüdüğü sonucuna varmasından bu yana geçen üç yıl içinde yapıldı. Altyapının tüm elektrikli araçların geleceğinin zayıf noktası olduğu güzel biliniyor ve birçok şirket ve kuruluş güzelleştirmek için çalışıyor. Elektrikli arabaların daha yaygın ve kullanılabilir olması için şarj altyapısının gelişmesi gerekiyor.

Kaynak: Sözcü

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.