Egzoz emisyon kontrolleri, araçlar durdurulmadan yapılacak

0 61

Etraf ve Şehircilik Bakanlığı, EGEDES uygulama metot ve temellerinin belirlenmesi, kağıt tüketiminin azaltılması, hizmet sürecinin hızlandırılması ile bürokrasinin azaltılması ve egzoz emisyon ölçüm süreçlerindeki aktifliğin artırılması hedefiyle Egzoz Gazı Emisyonu Denetimi Yönetmeliği’nde değişikliğe gitti.

Yönetmelikle, motorlu taşıtlardan kaynaklanan egzoz gazlarının neden olduğu hava kirliliğinin tesirlerinden canlıların ve etrafın korunması, egzoz gazı kirleticilerinin azaltılması da amaçlanıyor.

KONTROL, ARAÇLAR DURDURULMADAN YAPILACAK

Bu kapsamda, araçların egzoz emisyon kontrolleri araçlar durdurulmadan EGEDES üzerinden gerçekleştirilecek ve fiziki doküman denetimi yapılmayacak. Kontrollerin EGEDES üzerinden gerçekleştirilmesine bağlı olarak araçlarda evrak bulundurma mecburiliği kalkacak.

SONUÇ ARAÇ SAHİBİNE SMS İLE BİLDİRİLECEK

Ölçüm raporu, egzoz emisyon ölçüm sonucunda araç sahibinin telefonuna kısa ileti ile gönderilecek, ayrıyeten araç sahipleri ölçüm raporlarına e-Devlet üzerinden erişim sağlayabilecek. Bu sayede yıllık 10 milyon adet kağıttan tasarruf sağlanmış olacak.

Öte yandan, bürokrasinin azaltılması ve hizmet süreçlerinin güzelleştirilmesi kapsamında da düzenlemeler yapıldı.

Araç sahiplerinin ölçüm raporları ile ilgili düzeltme ve plaka değişikliği üzere süreçleri elektronik ortamda yürütülecek.

Yetki dokümanı müracaatlarında istenen evrak sayısı azaltılarak e-Devlet ve öbür kurumların elektronik ortamda paylaşıma açtığı bilgi ve dokümanlar müracaat sahibinden istenmeyecek.

Kaynak: Ensonhaber

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi