Dizel Motorun Avantajları Ve Dezavantajları

0 81

Araçların motor türleri, yarattıkları torkları ve performanslarını doğrudan etkilemektedir. Dizel motorun avantajları ve dezavantajları incelendiğinde, dizel araçların daha yüksek tork ve güç elde etme açısından avantajlı, çevrecilik açısından dezavantajlı olduğu görülmektedir.

Dizel Motorun Avantajları Nelerdir?

Benzinli ve LPG’li araçlara kıyasla dizel araçların yük taşıma performansı ve motordaki yakıt tüketimi sonucunda oluşan güç oldukça yüksektir. Tırlar, kamyonlar, ağır vasıta araçlar için dizel motorların kullanılmasının en önemli nedenlerinden biri, aracın yarattığı torkun diğer motor türlerine göre çok daha yüksek seviyelere çıkmasıdır. Dizel motorlu araçların diğer motorlu araçlara kıyasla daha avantajlı olmasının nedenleri şunlardır;

Dizel Motorun Avantajları Ve Dezavantajları
  • Dizel motorlarda yakıt kullanımı benzine kıyasla daha düşük bir maddi külfet yaratmaktadır.
  • Ağır vasıta araçların dizel olmasının nedeni, üretilen torkun yüksek olması ve motorun bu gücü oluşturabilecek potansiyelde olmasıdır.
  • Benzinli araçlardaki motora kıyasla 1.5 kat daha uzun ömürlü olması, dayanıklılığı, elektrik kullanılarak ateşleme gereksinimi bulunmaması nedeniyle daha kullanışlıdır.

Dizel Motorun Dezavantajları Nelerdir?

Dizel motorun avantajları ve dezavantajları incelenirken, dezavantajlarının yarattığı sorunlar özellikle uzun vadede problemle karşılaşılmasına yol açabiliyor. Motorları çok yüksek ses çıkarır ve fazlasıyla titreşim yaratır. Yanma olarak tanımlanan yakıt kullanımı olayında difüzyondan kaynaklı zararlı partiküller oluşur. Yakıt enjeksiyon sistemleri hassas olabildiği için, bakımlarının aksatılmaması ve bu parçaların kusursuz olduğundan emin olunması şarttır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi