Dizel Motorların Turbo Şarj Sistemi

0 56

Dizel araçların performansının ciddi ölçüde artmasını sağlayan turbo, devir daim sayesinde hava kullanımıyla ilgili özel bir döngü yaratmaktadır. Dizel motorların turbo şarj sistemi üzerinden motora geri yansıttığı atığın bir kısmıyla daha verimli şekilde ve düşük yakıt tüketimiyle araç kullanımı sağlanmaktadır.

Turbo Parçaları Nelerdir?

Turbo sayesinde aracınızın atık olarak egzozdan salacağı gaz, turbonun üç parçası sayesinde tekrardan motora yönlendirilir. Aracın dışarıdan hava alarak yakma işlemini gerçekleştireceği esnada, devir daim sistemi sayesinde atığı tekrardan kullanması mümkün olur. Bu durum, aracın enjeksiyon için ekstradan yakıt kullanmak zorunda kalmadan, performansını korumaya devam etmesini sağlar. Dizel araçlarda yer alan turbo 3 parçaya ayrılır ve şu şekildedir;

Dizel Motorların Turbo Şarj Sistemi
  • Türbin
  • Yatak kutusu
  • Kompresör

Dizel Araçta Turbo Bozulursa Ne Olur?

Dizel araçta yer alan turbonun arızalanması durumunda, gösterge paneli üzerinde turbo şarj arıza lambası adı verilen lambayla karşılaşılır. Dizel motorların turbo şarj sistemi için belirlenen özellikler sayesinde günümüzde sadece yüksek hızlarda değil, düşük hızlarda da bu sistemden yararlanılabiliyor.

Aracınızda motor çekişinin normal seviyede olmaması ve ciddi bir düşüşle karşılaşması halinde, turbo arızası oluşmuş olabilir. Yakıt tüketiminde ciddi bir artış olduğunu fark etmeniz halinde, şüphelenmeniz gereken parçalar arasında turbo da yer almalıdır. Egzoz borusundan çıkan dumanın çok yoğun bir hale gelmesi, gri veya mavi renkte olmaya başlaması halinde, aracınızın turbosunda arıza meydana geldiği anlaşılacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi