Dizel Motorlarda Setan Sayısı

0 61

Dizel motorlarda setan sayısının 40’ın altında olması halinde, TG olarak tanımlanan yanma süresinde uzama meydana gelecek ve aracın performansı etkilenecektir. Dizel motorlarda setan sayısı 70’in üzerinde olduğu takdirde, aracın egzozundan çıkan duman koyu hale gelecek ve is olarak tanımlanan görüntü oluşacaktır.

Dizel Kaç Setan?

Dizel araçlarda 40 ile 70 setan arasındaki yakıtların kullanılması, yanmanın süresi ve çalışma şartlarına uygunluk açısından uygun seviyedir. Eğer setan sayısı çok yüksek olursa, bu durumda yakıtın tutuşma sıcaklığının düşük olduğu anlaşılacaktır. Dizel yakıtın setan sayısı ortalama 49 ile 62 aralığında değişiklik göstermektedir.

Dizel Motorlarda Setan Sayısı
  • Setan sayısının ölçülmesi için dizel indeksinin ne olduğunun tespit edilmesi gerekmektedir.
  • Özgül ağırlığının ve anilin noktasının ne olduğuna bağlı olarak yapılacak hesaplamayla birlikte, setan sayısının tespit edilmesi mümkündür. Eğer kullanılacak olan dizel 40 ile 70 setan aralığından farklı değerlere sahipse, oluşan atıkta ve performansta sorunlarla karşılaşılacaktır.

Setan Sayısı Kaç Olmalı?

Dizel motorlarda setan sayısı uygun seviyede olmadığı takdirde, vuruntu olarak tanımlanan durumla karşılaşılacaktır. Piston ÜÖN bölümüne yaklaşırken patlayan yakıt, pistonun tam olarak verimli bir şekilde sıkıştırma işlemini gerçekleştiremeden hareketini tamamlamasına neden olacaktır. Vuruntu olayının yaşanmaması veya is oluşumunun çok fazla olmaması için, alacağınız dizel yakıtların setan durumunu öğrenebilirsiniz. 40 ile 70 setan arasındaki değerlere sahip olan yakıtlar sorunsuz kullanıma uygundur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi