Dizel Motorlarda Regülatör

0 29

Dizel araçlarda regülatör kullanımı, aracın enjeksiyon sürecinin işleyişinin nasıl olacağını belirlemeyi sağlar. Yakıtın her zaman için belirli bir seviyede tutulması mümkün olduğu gibi, pompalar yardımıyla yakıtın sıkıştırılması ve yüksek basınç borusu yardımıyla motora gönderilmesi sağlanır. Dizel motorlarda regülatör olarak tanımlanan yüksek basınç regülatörü, common rail hattında yer alan valf görevi görmektedir.

Dizel Araçta Regülatör Ne İşe Yarar?

Yakıtın enjeksiyon aşamasında hangi basınçla gönderileceğini belirleme görevine sahip olan regülatörde basınç değişimleriyle karşılaşılabilir. Dizel araçlardaki bu valfin özelliklerini şu şekilde tanımlamak mümkündür;

Dizel Motorlarda Regülatör
  • Dizel yüksek basınç regülatörü sayesinde yakıtın hangi oranda ve hangi seviyedeki basınçla kullanılacağı belirlenir.
  • Yakıt basıncının aşırı yüksek veya aşırı düşük seviyelerde olmaması için ayarlamanın gerçekleşmesini sağlar.

Dizel Yakıt Basınç Sensörü Ne İşe Yarar?

Dizel motorlarda regülatör arızasıyla karşılaşılması durumunda, kapalı veya açık valfle ilgili birbirinden farklı sorunlar oluşacaktır. Kapalı kalan valf nedeniyle basınç çok yüksek seviyelere ulaşacaktır. Eğer valf açık kalırsa, bu durumda da basınç aşırı düşecektir.

Dizel yakıt basınç valfinde yaşanan arıza nedeniyle, motor ikaz lambası yanmaya başlayacaktır. Bu bölümde arıza yaşanması halinde, motor ikaz lambasının yanmasının yanı sıra, motor çalışmaz hale gelecektir. Detaylı bir inceleme yapılması için OBD cihazının kullanılması ve arızanın durumu araştırılması yeterlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi