Dizel Motorlarda Püskürtme Avansı

0 37

Üst ölü noktaya birkaç derece kala gerçekleşen püskürtme işlemi için, püskürtmenin hangi açıdayken yapılacağını gösteren avans değeridir. Dizel motorlarda püskürtme avansı sayesinde, sıkışan havanın ÜÖN’ya yakın bir noktada yakıtın ısınan alana püskürtülmesine yönelik otomatik püskürtme gerçekleştirilmektedir.

Püskürtme Avansı Nedir?

Enjeksiyon işlemlerinde püskürtme için belirlenen bar, ne kadarlık basınçla püskürme işleminin gerçekleşeceğini belirler. Piyasadaki araçlar için 800 bar ila 1500 bar arasında değişen bar seviyesine göre aracın yaratacağı tork da farklılık gösterecektir. Araçlarda elektronik motor kumandası yer aldığı için, gaza bastıkça veya ayağınızı gazdan çektikçe, püskürtme işlemlerinde basıncın artması ve azalması söz konusudur.

Dizel Motorlarda Püskürtme Avansı
  • Motorun devir sayısına ve üretilmek istenen torka bağlı olarak, püskürtmenin hangi basınçta gerçekleşeceği otomatik olarak belirlenir.
  • Maksimum yakıt tasarrufu ve yakıt tüketiminin araç kullanımına göre anlık olarak belirlenmesi için otomatik basınç belirleyen sistemlerden yararlanılmaktadır.

Dizel Yakıt Basıncı Kaç Olmalı?

Dizel motorlarda yer alan dizel motorlarda püskürtme avansı ile performansın doğrudan etkilenmesi söz konusudur. Dizel yakıt basıncı için belirlenen barın kaç olacağı, püskürtücülerin yapısına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Common rail sistemine sahip olan püskürtücülerin kullanılması durumunda, püskürtülecek olan yakıt için 1500 bara ulaşan bir değer söz konusudur. Uzun yıllardır kullanılan ve piyasadaki dizel araçların büyük bir bölümünde yer alan püskürtücüler ise ortalama 900 barlık basınç ile kullanılmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi