Dizel Motorlarda Kullanılan Yakıtların Özellikleri

0 32

Motor yapısının içten yanmalı olması, dizel motorlarda yanma aşamasını ve kullanılan yakıtın yarattığı performansı doğrudan etkiliyor. Dizel motorlarda kullanılan yakıtların özellikleri avantajlarına ve dezavantajlarına göre aşağıda sıralanmıştır.

Dizel Yakıtı Ve Özellikleri Nelerdir?

  • Dizel yakıtı, emisyon kontrolünün yeteri seviyede sağlanmaması halinde diğer yakıt türlerine kıyasla çevrecilikten uzak bir yakıt türüdür.
  • Zararlı partiküllerin oluşumuna sebebiyet verebildiği için, motor türlerinde filtreleme ve emisyon kontrolüyle ilgili özel aşamalara yer veriliyor.
Dizel Motorlarda Kullanılan Yakıtların Özellikleri
  • Performans olarak bakıldığında, benzine kıyasla %20 daha yüksek performans elde edilmesini sağlıyor.
  • Diğer yakıt türlerinden daha ucuz olması ve çok daha yüksek tork üretilmesini sağlaması, dizel yakıtının avantajları arasında bulunuyor.

Dizel Araç Ne Yakıt Kullanır?

Dizel araçların kullanımı için gerekli olan yakıt, motorin olarak da bilinen dizeldir. Dizel motorlarda kullanılan yakıtların özellikleri arasında, 200 derece ile 300 derece arasında kaynama noktasına sahip olma durumu yer alıyor. Bu özellik sayesinde dizel, ateşleme ihtiyacı olmaksızın direkt olarak 200 dereceyi aşkın bir sıcaklığa maruz bırakılması halinde alevlenme yaşayabiliyor.

Dizel motorlarda kullanılan havaya pistonlar tarafından baskı yaratılıyor. Çok kısa süre içerisinde çok büyük bir basınçla karşılaşan hava aniden ısınıyor. Bu sıcaklık yüzlerce dereceye ulaşabildiği için, bu küçük odacığa püskürtülecek olan dizel yakıt, anında alev alıyor ve çok yüksek tork elde edilmesi için kullanılıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi