Dizel Motorlarda Kullanılan Alternatif Yakıtlar

0 34

Araçlarda dizel kullanılmasının yarattığı verimlilik ve yüksek tork gücü, bu motor türü için alternatif yakıt arayışlarını beraberinde getiriyor. Dizel motorlarda kullanılan alternatif yakıtlar arasındaki biyodizel sayesinde çevreci bir atık ortaya çıkar ve doğaya verilen zarar azaltılmış olur.

Dizel Motorlarda Kullanılan Yakıtlar Nelerdir?

Dizel motorlarda kullanılan motorin ve biyodizel yakıtlar, motorun piston basıncı sonucu elde edilen ısınmış ortamda alevlenmesiyle aktifleşir. Sıcak havanın doğrudan alev almaya zorladığı yakıtın yarattığı patlamayla tork üretilir ve aracın hareket etmesi sağlanır.

Dizel Motorlarda Kullanılan Alternatif Yakıtlar
  • Dizel araçların kullanıma hazır hale gelmesi için, aracın çalıştırılmasının ardından dakikalarca beklenmesi gerekmez.
  • Çok kısa süre içerisinde gerekli ısıyı oluşturabilen dizel motorlar, piston ve motor dayanıklılığı sayesinde patlamalardan hiçbir şekilde etkilenmeden kullanılabilir.

Dizel Motorlarda Yakıtın Ateşlenmesi Nasıl Olur?

Dizel motoru bulunan araçların kullandığı yakıt türü olan motorinde 200 derece ile 300 derecelik bir ortama püskürtülmesi halinde alevlenme gerçekleşir. Dizel motorlarda kullanılan alternatif yakıtlar arasında gösterilen biyodizel yakıtlar sayesinde yanma süreci aynı şekilde işleyebiliyor.

Kullanılacak olan alternatif yakıtın kaynama derecesinin ne olduğuna bağlı olarak, aracın motorunda bu dereceye uygun ısının üretilmesi yeterli olacaktır. Yakıtın ateşlenmesi için herhangi bir bujiye ihtiyaç duyulmayan dizel motorlarda yakıt, ısıtılan havanın yer aldığı odaya püskürtüldüğü anda alev alır ve pistonun hareketine katkı sağlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi