Dizel Motorlarda Hava Fazlalık Katsayısı

0 39

Dizel motorlarda yanma işleminin gerçekleştirilmesi için kullanılan havanın hangi oranda olduğu, fakir karışım ve zengin karışım sonucunu oluşturmaktadır. Dizel motorlarda hava fazlalık katsayısı üretilen gücün hangi seviyede olacağına doğrudan etki etmektedir. Yanma için gerekenden daha fazla hava kullanılması halinde fakir karışım, daha az hava kullanılması halinde zengin karışımla tork elde edilmektedir.

Hava Fazlalık Katsayısı Ne Demek?

Hava fazlalık katsayısı, fakir karışıma sahip olan ve zengin karışıma sahip olan yakıt tüketiminin hesaplanmasını sağlamaktadır. Dizel motora sahip olan araçlarda yakıt tüketiminin düşük olması ve az miktarda yakıt ile çok büyük bir oranda havanın yakılması, bu sayede tork üretilmesi halinde fakir karışım nedeniyle performans doğrudan etkilenecektir. Aşağıdaki durumlara göre hava yakıt oranı performansı etkilemektedir;

Dizel Motorlarda Hava Fazlalık Katsayısı
  • Kullanılan havanın miktarı
  • Kullanılan yakıtın miktarı
  • Hangi türde yakıt kullanan motorda yanma gerçekleştiği

Hava Yakıt Oranı Nasıl Hesaplanır

Dizel motorlarda hava fazlalık katsayısı için oran 1’den düşük bir seviyedeyse, karışım zengin olarak nitelendirilir. Eğer oran 1’in üzerine çıkarsa, karışım fakir olarak tanımlanır. Benzinli bir motor için ortaya çıkan hava yakıt oranı 11,8:1 seviyesindeyken, LPG kullanılan bir motor için bu oran 12,4:1 seviyesinde olabilir. Aracınızın kullandığı yakıt tipine bağlı olarak hava yakıt oranının hangi seviyede olması gerektiğini ve güncel durumunu tespit edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi