Dizel Motorlarda Hangi Yakıt Kullanılır

0 51

Ham petrolün damıtılması sonucunda elde edilen mazot, diğer adıyla motorin olarak biliniyor. Dizel motorlarda hangi yakıt kullanılır şeklindeki sorunun yanıtı olan motorinin kaynama sıcaklığı 200 dereceden başlamaktadır. Dizel motora sahip olan araçlarda yer verilen motorin, benzine kıyasla daha zor tutuşmasına karşın daha yüksek bir verime sahiptir.

Dizel Araçta Hangi Yakıt Kullanılır?

Dizel araçlarda kullanılan yakıt olan motorinin zararlı etkileri, diğer yakıt türlerine kıyasla daha yüksek orandadır. Bu nedenle dizel araçlardaki motorun atık olarak ürettiği gazların filtrelenmesi ve emisyon kontrolünün sağlanması için çalışmalar sürdürülmektedir. Aracınızın sıcak havalarda ve soğuk havalarda çalışması, diğer yakıt türlerine ve motor tiplerine sahip olan araçlara kıyasla farklı aşamalara sahiptir.

Dizel Motorlarda Hangi Yakıt Kullanılır
  • Dizel araca koyulan motorin isimli yakıtın motor içerisine püskürtülmesi ve pistonlarda ısınan havayla birlikte patlama yaratılarak kinetik enerji yaratması sağlanır.
  • Pistonların sıkıştırdığı havanın 200 derecenin üzerine çıkması ve enjeksiyon elemanlarıyla püskürtülen motorinin bu alana dolması, ani patlamalar yaratmaktadır.
  • Bu sayede motorun pistonlarında döngü devam eder ve aracınızın hızını gaza bastığınız anda değişen enjeksiyon oranına göre belirleyebilirsiniz.

Dizelle Mazot Aynı Mı?

Motorin olarak tanımlanan yakıt, dizel araçlarda motorun yanma sistemine uygun bir yapıya sahiptir. Motorda yakıtın 200 derecenin üzerindeki ısınmayla alevlendirilmesi ve itici güç olarak kullanılması için motorinden yararlanılır. Dizel motorlarda hangi yakıt kullanılır sorusunun yanıtı motorin veya bir diğer adıyla mazottur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi