Dizel Motorlarda Hangi Yağ Kullanılır

0 32

Motor yağının doğru seçilmesi, aracın motorundaki sıcaklığın ayarlanması ve parçaların birbirine sürterek oluşturacağı deformasyonu azaltması için önemlidir. Dizel motorlarda hangi yağ kullanılır sorusunun tek bir yanıtı bulunmamaktadır. Mevsime ve aracınızın motor yapısına bağlı olarak yağ seçimlerini gerçekleştirebilirsiniz. 4 mevsim kullanılan yağlar olduğu gibi, kış mevsimine ve yaz mevsimine yönelik araç performansını arttırmayı hedefleyen yağ çeşitleri de bulunmaktadır.

Dizel Araçlarda Hangi Yağlar Kullanılır?

Aracınızdaki performansı arttırmak, temas halinde olan motor parçalarının aşınmasını olabildiğince önlemek için doğru yağı seçmeye özen göstermelisiniz. Dizel araca sahip olan kişiler tarafından kullanılabilecek 4 farklı yağ türü bulunmaktadır. Aşağıda, aracınızda yer verebileceğiniz yağların tipleri yer alıyor;

Dizel Motorlarda Hangi Yağ Kullanılır
  • CA tipi yağ
  • CB tipi yağ
  • CC tipi yağ
  • CD tipi yağ

Mevsime Göre Motor Yağı Nasıl Seçilir?

Dizel motorlarda hangi yağ kullanılır sorusunun yanıtının verilmesi için önemli faktörlerden biri, hangi mevsimde bulunduğunuzdur. 10 derece, 20 derece, 30 derece, 40 derece, 50 derece SAE değeri bulunan yağların kullanımı için yaz mevsimi uygundur. Kış mevsiminde ise SAE 5W, SAE 10W, SAE 15W türündeki yağların kullanılması mümkündür. Yaz veya kış fark etmeksizin kullanılabilir türdeki yağlar ise SAE 10 W – 40, SAE 15 W – 50, SAE 15 W – 50 yağlarıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi