Dizel Motorlarda Gösterge Paneli

0 32

Araç sahipleri tarafından Dizel motorlarda gösterge paneli dikkatle takip edilmeli ve aracın ihtiyaçları ile sorunlarına hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir. Motorun arızası, püskürtme elemanlarının arızası ve fren arızaları gibi durumlarda gösterge panelinde ikaz lambaları yanacaktır.

Gösterge Panelindeki İşaretlerin Anlamları

Aracınızdaki gösterge panelinde karşılaşabileceğiniz bazı işaretler ve anlamları şu şekildedir;

  • Fren ikaz ışığının yanmaya başlaması halinde, aracınızın fren hidroliğinin sorunlu olduğu anlaşılır.
  • Akü ikaz ışığı yanmaya başladığı takdirde, aküdeki sorun nedeniyle aracın elektrik akımında sorunlar oluşabileceği bilinmelidir.
Dizel Motorlarda Gösterge Paneli
  • Motor arızası için ikaz ışığı yanmaya başladığında, en kısa süre içerisinde yetkili servise danışmalı ve aracınız için destek almalısınız.
  • Motor yağı basıncına dair ikazın görülmesi halinde, aracınızdaki yağ oranının kritik seviyeye ulaştığı anlaşılır.
  • Kızdırma bujisi ikaz ışığı yandığı takdirde, bujilerin ateşleme sisteminde arıza oluştuğu anlaşılmaktadır. Bunun sonucunda egzozdan beyaz duman çıkmaya başlayacaktır.

Dizel Motorlarda Arıza İkazları

Dizel araçlarda özellikle yakıt ve motorla ilgili ikazlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Dizel araçlarda yakıtın azalmasını beklemeden, fırsat buldukça yakıt alınması ve seyahat edilecek yola uygun şekilde deponun orta seviyenin üzerinde tutulması öneriliyor.

Dizel motorlarda gösterge paneli üzerinde yakıt ile ilgili ikazın dikkate alınmaması, hava kabarcıklarının oluşmasına ve aracın yakıt takviyesi yapılana kadar kullanımının ertelenmesi anlamına gelmektedir. Aracınızla ilgili ikazların anlamlarına uygun bakım ve onarım işlemlerini ertelemeden yapmanız tavsiye ediliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi