Dizel Motorlarda Emisyon Azaltma Yöntemleri

0 40

Dizel motorlara sahip olan araçlardaki emisyon problemlerinin üstesinden gelinmesi için iki farklı yönteme başvurulmuştur. Dizel motorlarda emisyon azaltma yöntemleri arasında ilk yöntem, motor teknolojisindeki gelişmeler sayesinde yanma sürecinin daha iyi hale getirilmesi bulunmaktadır. İkinci yöntem ise direkt olarak atık gazın yapısını kimyasal reaksiyonlar sayesinde değiştirmeyi amaçlamaktadır. Kimyasal reaksiyonların katalitik konvertörler yardımıyla gerçekleştirilmesi halinde, CO2, N2 ve H2O ortaya çıkmaktadır.

Egzoz Emisyonunu Azaltmak İçin Ne Yapılır?

Egzoz emisyonunun azaltılabilmesi için özellikle araçlardaki yanma sürecinin daha verimli hale getirilmesi ve araçta kullanılan yakıt atığının olabildiğinde filtrelenmesi hedefleniyor. Motorlardaki gelişmelerin yanı sıra, egzoz emisyonu için aşağıdaki çalışmalar gerçekleştirilmektedir;

Dizel Motorlarda Emisyon Azaltma Yöntemleri
  • Katalitik konvertör adı verilen parça sayesinde, egzoz emisyonunu olabildiğince azaltmak ve zararlı atıkların doğaya salınmasının önüne geçilmesi hedeflenmiştir.
  • Egzozun çıkış borusunda yer alan katalilik konvertör, zararlı gazın doğrudan salınımı yerine, kimyasal reaksiyona uğratılması ve nispeten daha az zararlı hale getirilmesini sağlar.

No Emisyonu Nedir?

NO, insanlar için ciddi zararları bulunan bir gazdır. Renginin ve kokusunun olmaması nedeniyle, doğrudan maruz kalındığı takdirde fark edilmeyebilir. NO2 adı verilen diğer gazın renginin ve kokusunun bulunması, daha fark edilebilir bir hale gelmesini sağlamaktadır. Dizel motorlarda emisyon azaltma yöntemleri uygulandıkça, NO2, NOx emisyonu ile ilgili girişimlerin sonucunda zararlı atıkların oranında azalma görülmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi