Dizel Motorlarda Depodaki Yakıt Biterse Ne Olur

0 37

Dizel motorlu araç sahiplerinin dikkat etmesi gereken konuların başında, aracın yakıtının durumu gelmektedir. Dizel motorlarda depodaki yakıt biterse ne olur sorusunun yanıtı, yakıtın kullanımını engelleyecek şekilde hava boşluklarının ve kabarıklıkların oluşacağı şeklinde verilebilir. Dizel araçlarda yakıtın bitmesi halinde, aşağıdaki adımları takip ederek, aracınızı tekrar çalışır hale getirmeniz mümkündür.

Dizel Araçlarda Yakıt Biterse Ne Olur?

Dizel araca sahip olan kişilerin, bu durumda yapması gereken iki işlem bulunmaktadır. Yakıtın tükenmesiyle ilgili bir sorunla karşılaşılması durumunda, yakıtın doldurulması ve depo havalandırma işleminin yapılması gerekmektedir. Aracınızda yakıt bittiği takdirde şu adımları uygulamalısınız;

Dizel Motorlarda Depodaki Yakıt Biterse Ne Olur
  • Yakıtı doldurmadan önce, aracın düz bir yerde olduğundan emin olun.
  • Aracın bir yana yattığını gözlemliyorsanız, yakıt dolumu esnasında hava boşlukları oluşma ihtimali artacaktır.
  • Anahtarı takıp çevirdikten sonra, frene veya debriyaja dokunmadan direkt olarak start düğmesine basın.
  • 1 dakikalık beklemenin ardından bu sefer frene – debriyaja basarak start düğmesine tıklayın.

Dizel Motor Hava Yaparsa

Motorun soğutma kısmında görülen köpürmeler, hava yapma olarak tanımlanan süreçle karşılaşıldığının göstergesidir. Dizel motorlarda depodaki yakıt biterse ne olur sorusunun en net yanıtı, motorun stop edeceği ve tekrar çalıştırılamayacağı şeklinde verilebilir. Motorda hava yapma olarak tabir edilen durumla karşılaşılması halinde, devir sayısında değişim görülür ve rölanti devri sapmaya başlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

instagram takipçi kasma | instagram takipçi