Dizel Motorlarda CNG Uygulamaları

0

Günümüzde alternatif yakıtlardan bir tanesi olarak dizel motorlarda CNG uygulamaları yapılmaya başlanmıştır. Bu yakıt çeşidiyle beraber kişiler bir yerden başka bir yere giderken çok daha uygun fiyatlı bir şekilde seyahat edebilmektedir.

Dizel motorlarda CNG uygulamalarının en doğru şekilde anlaşılabilmesi adına tam adını vermek ilk basamak olacaktır. CNG’nin tam açılımı ise Türk dilinde “Sıkıştırılmış Doğal Gaz” anlamına gelmektedir.

Peki, CNG’nin üretiminde hangi gaz kullanılıyor? Bu sorunun cevabına direkt olarak metan gazını verebiliriz. Metan gazı, basınca dayanıklı bir tanka sıkıştırılmaktadır. Bu tankın dayanıklılığı yaklaşık 3000 ile 3600 PSI arasındaki değerler içindir. Bu sıkıştırma işleminin ardından metan gazı araçlarda kullanılabilir hale dönüşür.

Dizel CNG Dönüşümü

Dizel araçlarda kullanılabilen CNG yakıtı metan gazından üretilmektedir. Bu yakıtın çeşitli avantajları bulunmaktadır. Bu avantajları ve özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • CNG, LNG’nin aksine yüksek maliyetli soğutma ekipmanları ve işlemleri gerektirmez
 • KM başına maliyet bakımından daha avantajlıdır, bu oranları şu şekilde sıralayabiliriz;
  • Benzine göre %50 ila %60 arasında
  • Dizele göre %30 ila %35 arasında
  • LPG’ye göre %25 ila %30 arasında
Dizel Motorlarda CNG Uygulamaları
 • Dizel motorlar tarafından üretilen kir ya da tortular CNG tarafından üretilmez.
 • Tır, kamyon, otobüs, binek araçlar gibi tüm araçlarda kullanılabilinir.
 • Günümüzde Iveco, MAN, Scania, Volvo ve Mercedes gibi çeşitli araçların CNG’li fabrika çıkışlı araçları bulunmaktadır.

CNG’nin Dezavantajları

CNG’li araçların da her araç tipinde olabileceği gibi dezavantajı bulunmaktadır. Bu noktada ilk dezavantajı ise oldukça büyük depolama alanının olmasıdır. CNG’li araçlarda depolama yapılan hazne kişilerin, özellik küçük araç kullanan kişilerin,  bagajlarını neredeyse tamamen kaplayabilmektedir. Bu sebeple de birçok kişinin kullanmamasına sebep olabilecek bir özelliktir. Bunun yanında elle tutulur bir sorun çıkarmayan CNG’li araçlar günümüzde yavaş yavaş da olsa giderek artış gösteren bir yakıt türüdür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.