Dizel Motorlarda Buji Var Mı

0

Dizel motorlar sıkıştırma prensibiyle çalıştırıldığından ateşleme sistemi bulunmamaktadır. Dizel motorlarda buji var mı sorusuna ısıtma bujileri ya da diğer adıyla kızdırma bujileri vardır diyebiliriz. Benzinli motorlarda ki gibi olmadığından bilinen bujiler dizel motorda bulunmaz. Dizel motorlarda motorun çalışması için hava yakıt karışımının iyice sıkıştırılması ve bunun sonucunda ısınması gereklidir. Kızdırma bujileri bu amaçla kullanılmaktadır.

Dizel Araçlarda Buji Ne Zaman Değiştirilir?

Dizel motorlarda benzinli motordaki buji olmaz. Bunun yerine kızdırma bujisi olur. Kızdırma bujisi aracın kullanım sıklığına bağlı olarak değiştirilmelidir. Bu nedenle kontrol edilmeden değiştirilmemelidir. Ortalama olarak kızdırma bujisi her 30 bin km de bir değiştirilmelidir.

Dizel Araçlarda Ateşleme

Dizel motorlarda buji var mı sorusuna benzinli araçlarda olan buji sistemi dizel motorlarda yoktur cevabını rahatlıkla verebiliriz. Peki, ateşleme nasıl oluyor?. Hava ve yakıt karışımı yüksek miktarlarda sıkıştırılır ve sıkıştırılan hava patlamaya uygun sıcaklığa ulaşır. Böylece yakıt kendiliğinden tutuşturulur. Dizel motorlarda benzinli motorların aksine yakıt direkt olarak enjeksiyonlar aracılığıyla silindirlerin içine püskürtülür.

Dizel Motorlarda Buji Var Mı

Dizel Araçta Buji Arızası Nasıl Anlaşılır?

Dizel araçlarda 4 adet kızdırma bujisi bulunur. Bu bujiler bozulduğunda arızanın anlaşılması için aşağıdaki belirtileri göz önünde bulundurun;

  • Araç ilk çalıştı anlarda farklılıklar meydana gelir. Çalışmakta zorlanır. Motor ısındıktan sonra bu sorunu anlayamayabilirsiniz.
  • Aracın motoru çalışmıyorken ve soğukken araç tekmele yapacaktır. Motor ısındıktan sonra bu durum ortadan kalkar.
  • Kızdırma bujisi bozulursa araçtan fazla miktarlarda duman çıkmaya başlar.
  • Aracınızın iç ekranında motor arıza lambası yanmaya başlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.