Dizel Motorlarda Buji Ne İşe Yarar?

0

Dizel motorlarda buji ne işe yarar sorusuna doğru bir şekilde cevap verilebilmesi adına ilk olarak belirtilmesi gereken nokta dizel motorlarda bulunan bujilerin kızdırma bujisi olduğudur. Bunun sebebi ise dizel motorlarda, benzinli motorlardaki gibi bir bujinin bulunmamasından kaynaklanmaktadır.

Dizel motorlarda buji ne işe yarar sorusunun cevabını şu şekilde açıklayabilmek mümkündür; dizel motorlarda ateşleme yapılabilmesi ve doğru bir şekilde çalışabilmesi adına bir kıvılcım gerekmez. Bu işlemin gerçekleştirebilmesi adına ise gerekli ısının ortaya çıkması yeterli olacaktır. Bu ısıyı sağlayan parçalara ise kızdırma bujisi adı verilmektedir.

Dizel Motorlarda Bujilerin Görevi Nedir?

Dizel motorlarda bulunan bujiler, benzinli araçta bulunan bujilerden çok daha farklıdır. Bunun sebebi ise dizel motorlarda yalnızca kızdırma bujisinin bulunmasından kaynaklanmaktadır. Kızdırma bujisi ise motorun doğru bir şekilde çalışmasını sağlayabilmek adına yanma odasını yeterli sıcaklığa ulaştırılmasını sağlayan bir parçadır.

Dizel Motorlarda Buji Ne İşe Yarar?

Buji Bozuk Ne Olur?

Eğer bir kişinin bujisinde bir arıza bulunuyorsa ortaya şu belirtiler çıkmaktadır;

  • Marşa basıldığında aracın geç çalışması ya da hiç çalışmaması
  • Hızlanma esnasında gaz yememe, tekleme ya da patlama
  • Araç performansında düşüş
  • Yakıt tüketimindeki gözle görülebilir artış

40 Dizel Motorlarda Kullanılan Isıtma Bujilerinin Görevi Nedir?

Dizel motorlarda bulunan kızdırma ya da bir diğer adı ile ısıtma bujilerinin görevi, motorun doğru bir şekilde çalışabilmesi adına kullanılan bir parça olmasıdır. Bu parça benzinli araçtakinden çok daha farklıdır. Bunun sebebi ise dizel araçlarda motorun çalışması için bir kıvılcıma gerek olmaması. Yanma odasının belirli bir sıcaklıkta olması gerekmektedir. Bu sıcaklığı sağlayan parça ise ısıtma bujisidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.