Dizel Motorlarda Biyodizel Kullanımı

0

Dizel motorlarda biyodizel kullanımı günümüzde sıklıkla araştırılan ve çeşitli testlere tabii tutulmuş bir durumdur. Biyodizel alternatif yakıtlardan bir tanesi olup, çevreye zarar vermeyen yakıtların içerisinde yerini almaktadır.

Dizel motorlarda biyodizel kullanımı günden güne daha çok artış göstermekle beraber, test sonuçları ile beraber diğer yakıtlara göre çok daha avantajlı ve zararsız olduğu da ortaya konmuştur.

Motorin kullanımına nazaran biyodizel yakıt kullanıldığında ortaya çıkan test sonuçlarını şu şekilde açıklayabiliriz;

  • Fren özgül yakıt tüketiminde %3 artış görülmüştür.
  • Fren özgül enerji tüketiminde %5 düşüş elde edilmiştir.
  • NOx ‘ de %17, CO’te %33 ve is emisyonunda ise %31 azalma görülmüştür.
  • HC emisyonunda %24 artış görülmüştür.
Dizel Motorlarda Biyodizel Kullanımı

Araçlarda Biyodizel Kullanımı

Araçlarda motorin ya da benzin gibi çeşitli yakıtların kullanılması doğaya olumsuz etkilerde bulunan bir durumdur. Günümüzde bu durumun önüne geçilebilmesi adına çeşitli araştırmalar yapılarak, birbirinden farklı alternatif kaynaklar ortaya çıkarılmıştır. Biyodizel ise bu alternatif kaynakların arasında bulunan bir yakıt türüdür. Günümüzde hala çeşitli testlere tabii tutulan ancak bu testlerin neredeyse hepsinden tam not alarak geçen bu alternatif yakıt türü, tüm dünyada kullanılması önerilen bir yakıttır.

Biyodizel Üretimi

Biyodizel üretimi tamamen doğal maddelerden oluşmaktadır. Bu maddeler bitkiler ya da hayvansal yağlar olabilmektedir. Bu doğal maddeler şu şekilde ikiye ayrılır;

  • Bunlardan ilki; kolza, soya, ay çiçeği ve aspir gibi doğada yağlı bir halde bulunan bitki tohumlarından elde edilmektedir.
  • Bir diğeri ise hayvansal yağların alkolle beraber gösterdiği reaksiyonun sonunca elde edilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.