Dizel Motorlarda Ateşleme Sırası

0

Dizel motorlarda ateşleme sırası dört zamanlı çalışma prensibine göre işler. Bujisi olmadığı için sıkıştırma sonucu patlatma ile çalışan dizel motorlar benzinli motorlarla aynı çalışma sırasına sahip olsa da yakıtın alevlenme türü farklıdır.

Dizel Motorlarda Ateşleme Sistemi

Ateşleme sisteminin görevi silindirde hava ve yakıttan oluşan karışımın sıkıştırılıp yüksek sıcaklığa getirilerek alevlendirilmesidir. Bu ateşleme sisteminin parçalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

  • Aküler motorun başlangıçta çalışması için 12 V değerinde elektrik akımı gönderir. Ayrıca aracın motoru çalışmadığı sıralarda araç içi elektriği sağlar.
  • Mazotu enjektör pompasına ileten besleme pompaları.
  • Mazotu püskürterek silindirlere ileten enjektörler.
Dizel Motorlarda Ateşleme Sırası
  • Mazotun alınırken ve verilirken kullanılan kapak görevi gören supaplar. Alma işlemine emme, verme işlemine de egzoz denir.
  • Akünün verdiği 12 Volt elektriği 25 bin Volta kadar yükselten endüksiyon bobini.
  • Motor sistemlerinin çalışması için krank milinden hareketler alan kam mili.
  • Son olarak kontak anahtarı da elektriğin iletilmesi veya kesilmesini sağlar.

Dizel Motorların Çalışma Prensibi Nasıldır?

Dizel motorlarda ateşleme sırası özetle emme, sıkıştırma, ateşleme ve egzozdur. Dört zamanın ilkinde motorun emme supabı açılır ve daha sonra yakıt ve hava karışımı silindirlerin içine girer. İkinci zaman dilimi olarak silindirlere giren havanın yüksek sıcaklığa gelene kadar sıkıştırılır ve yakıt alevlenmeye hazır hale getirildiğini söyleyebiliriz. Üçüncü zaman dilimin de ise enjektörlerden püskürtülen yakıtın sıkıştırılan havayı yakması sonucu mazot alevlenmeye başlar ve motor güç elde eder. Son olarak, dördüncü zaman diliminde ise silindirde geriye kalan gazlar egzozdan dışarı atılır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.