Dizel Motorlar Neden Yüksek Güç Üretir

0

Dizel motorlar neden yüksek güç üretir sorusunun cevabı olarak en kısa şekilde bu araçların çalışma stillerine bağlı olarak bir bujinin bulunmadığını ve dışardan alınan havanın en yüksek sıcaklığa getirilmesi gerektiğini verebiliriz. Havanın ısısının artmasındaki sebep ise yakıtı ancak bu şekilde tutuşturabilmesi unutulmaması gereken hususlardan bir tanesidir.

Dizel Motorlar Ne İle Ateşlenir?

Herkesin bildiği üzere dizel motorlarda buji bulunmamaktadır. Bu sebeple de dışarıdan alınan hava çok yüksek bir sıcaklığa ulaşır ve bu sayede de yakıtı tutuşturur. Bu noktada dizel motorlar neden yüksek güç üretir sorusunun cevabı da kişilere verilmiş olur. Tüm bunların yanında dizel araç kullanan kişiler unutmamalıdır ki araçlarının motorları direkt olarak enjeksiyon sistemi kullanır.

Dizel Motorlar Hangi Prensibe Göre Çalışır?

Dizel motorlarda oksijen dışardan alınır ve sıkıştırılır. Yüksek basınç ve sıcaklığa ulaşması adına, yakıt ise silindire püskürtülür. Hava ve yakıtın buluşmasıyla beraber alev alır ve patlama meydana gelir. Bu açıklamadan yola çıkarak en genel tabir ile şu cevabı verebiliriz; dizel motorların sahip olduğu motor tipi içten yanmalıdır.

Dizel Motorlar Neden Yüksek Güç Üretir

Neden Dizel Motor?

Dizel motorun diğer motorlara göre çeşitli avantajları bulunmaktadır. Bu avantajları ise şu şekilde sıralayabilmek mümkündür;

  • %30’a varan yakıt tasarrufu
  • Güçlü tork
  • Motorin yakıtının fiyatı çok daha uygun
  • Yangın tehlikesi daha az
  • Verim %40 oranlarında
  • Çevreyi daha az kirletmesi

Dizel motorun sahip olduğu güçlü torklar sayesinde bu motorlar SUV tipli büyük araçlarda ve iş makinesi gibi araçlarda da kullanılmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.